Początek listopada to jak zwykle czas, kiedy wspominamy tych, którzy już odeszli. Odwiedzamy groby zmarłych z naszych rodzin i grona przyjaciół. Każdego roku żegnamy także wiele znanych powszechnie osób.
W 2022 roku pożegnaliśmy kilku znanych mieszkańców Rudy Śląskiej. Przypominamy sylwetki tych, którzy zmarli w ciągu ostatnich miesięcy.
Elżbieta Żurek
Elżbieta Żurek na co dzień pracowała w I Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza, jako nauczycielka informatyki, a po godzinach angażowała się w życie miasta i jego mieszkańców. Za działania na rzecz potrzebujących otrzymała Anioła Wolontariatu.
W marcu 2020 roku u pani Elżbiety zdiagnozowano chłoniaka. Od tego czasu na rzecz kobiety organizowano liczne akcje charytatywne, mające na celu wsparcie jej leczenia i powrotu do zdrowia. Pod koniec lutego 59-latka zachorowała na Covid-19. Społeczniczka zmarła w nocy z czwartku na piątek (3-4 marca).
Władysław Luciński
4 kwietnia br. zmarł Władysław Luciński – malarz, grafik i rzeźbiarz z Rudy Śląskiej. Jego niepowtarzalna plastyczna wrażliwości, pozwalała mu wypełniać pejzaże górnośląskich miast drobnymi “ludzikami”, podziemnymi stworami z lokalnych legend, nasycać obrazy metafizyką. Artysta był znany w naszym mieście, a także poza nim. Został uhonorowany tytułem “Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska”.
Władysław Luciński urodził się 30 maja 1933 roku w Kętach koło Andrychowa. Po wojnie ukończył szkołę podstawową, później Liceum Pedagogiczne, został nauczycielem, ożenił się. Uzupełniając swoje wykształcenie w Studium Nauczycielskim, uczęszczał na dodatkowe lekcje rysunku. Wówczas, w latach 60. ubiegłego stulecia, zainicjował działalność Zakładowego Domu Kultury działającego przy Kopalni Węgla Kamiennego “Bielszowice” w Rudzie Śląskiej. W tym czasie zaczęły się także jego pierwsze sukcesy: udział w wystawach, konkursy, zainteresowanie kolekcjonerów i muzealników. Świat poznał “Lucika”, jak o nim mówiono, i jego niezwykłe malarstwo.
Władysław Luciński był jednym z najbardziej znanych “artystów wewnętrznej potrzeby”. To poetyckie określenie malarzy bez formalnego wykształcenia plastycznego. Jego malarstwa nie da się pomylić z żadnym innym, bowiem Luciński, nazywany “malarzem ludzików” tworzył swoje prace za pomocą charakterystycznych elementów: były to drobniutkie sylwetki ludzkie sprowadzone do prostego znaku graficznego. Jego prace ukazywały śląskie pejzaże zawierające charakterystyczne dla nich elementy: zabudowania kopalniane, hałdy, wieże wyciągowe, kominy.
Prace Władysława Lucińskiego znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych: w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskim w Zabrzu, Muzeum im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Miejskim w Bydgoszczy, Muzeum Miejskim w Wągrowcu oraz w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Brunon Surma
Zasłużony dla Rudy Śląskiej Brunon Surma urodził się 8 marca 1930 roku. Był kolekcjonerem i miłośnikiem filatelistyki tematycznej oraz pasjonatem starej fotografii dzielnicy Bielszowice. Od 1970 r. wystawiał eksponaty na międzynarodowych, ogólnopolskich, krajowych, okręgowych i lokalnych wystawach filatelistycznych, na których był wielokrotnie nagradzany.
W 2008 roku został wyróżniony odznaczeniem „Zasłużony dla miasta Rudy Śląska”. Przez ponad 50 lat należał do Polskiego Związku Filatelistów, był najstarszym rudzkim filatelistą. Mężczyzna zmarł 15 maja 2022 roku.
Grażyna Dziedzic
Grażyna Dziedzic w ubiegłym roku publicznie opowiedziała o swojej chorobie. Udostępniła w mediach społecznościowych wpis, w którym opisała, swoją walkę z chorobą. Wyjaśniła wówczas, że po operacji, którą przeszła, wykryto u niej nowotwór. Zaznaczała, że od razu rozpoczęła leczenie i chemioterapię. Niestety Grażyna Dziedzic zmarła w 16 czerwca po trudnej walce z chorobą.
Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku. Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992-96 była zatrudniona w rudzkim Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego jako kierownik działu technicznego. W 1996 r. została zastępczynią dyrektora rudzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a w latach 2003-09 była jego dyrektorem.
Grażyna Dziedzic została prezydentem Rudy Śląskiej w wyborach samorządowych 2010 r., gdy jako kandydatka bezpartyjna w drugiej turze pokonała wcześniejszego prezydenta Andrzeja Stanię z PO. Zwyciężyła wówczas różnicą 304 głosów.
Grażyna Dziedzic na fotelu prezydenta Rudy Śląskiej zasiadała jeszcze przez dwie kolejne kadencje. W drugiej turze wyborów 2014 r. Dziedzic uzyskała 58,2 proc. głosów, pokonując ówczesną wicemarszałek województwa z PO Aleksandrę Skowronek. W drugiej turze wyborów 2018 r. Dziedzic zdobyła poparcie 61,8 proc. głosujących, pokonując ówczesnego kandydata PiS, obecnego posła tej partii, Marka Wesołego.
st. ogn. w stanie spoczynku Sylwester Enenkiel
23 września 2022 roku odszedł strażak w stanie spoczynku. Po wieloletniej służbie Sylwester Enenkiel odszedł w wieku 53 lat. Swoje życie poświęcił służbie jako funkcjonariusz Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej.
st. asp. Konrad Związek
30 września 2022 zmarł młody strażak. W wieku 36 lat zakończyła się jego służba w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej. Konrad Związek zakończył swoją służbę podczas, której dbał o dobro i bezpieczeństwo mieszkańców Rudy Śląskiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS