A A+ A++

W 2019 r. w porównaniu z rokiem poprzednim zmniejszyło się spożycie pieczywa, cukru, warzyw, w tym ziemniaków. Wzrosła natomiast konsumpcja makaronów, serów, twarogów i owoców – wynika z raportu GUS „Rolnictwo 2019″.

W 2019 r. według wyników badania budżetów gospodarstw domowych w porównaniu z 2018 r. utrzymała się tendencja spadkowa spożycia w gospodarstwach domowych (bez spożycia w placówkach gastronomicznych) wielu podstawowych produktów żywnościowych w przeliczeniu na 1 osobę w gospodarstwie domowym.

Zmniejszyło się ilościowo spożycie: pieczywa (o 5,4 proc.), cukru (o 4,9 proc.), warzyw (o 3,9 proc.) w tym ziemniaków (o 7,4 proc.), ryb i owoców morza (o 3,6 proc.), mleka (o 2,4 proc.), mięsa (o 2,3 proc.), produktów zbożowych (o 2,2 proc.), olejów i tłuszczów (o 1,9 proc.) w tym tłuszczów roślinnych (o 6,8 proc.), wędlin i przetworów mięsnych (o 1,5 proc.). Wzrosło natomiast spożycie makaronów i produktów makaronowych (o 5,3 proc.), serów i twarogów (o 2,3 proc.) i owoców (o 1,1 proc.).

Jak zaznaczył GUS, spożycie podstawowych produktów żywnościowych związane jest z poziomem podaży produktów rolnych, ich cenami na rynku krajowym i poziomem zamożności ludności. Na poziom spożycia żywności wpływają również dostępność produktów związana z miejscem zamieszkania oraz zmieniające się nawyki żywieniowe.

Przeciętnie w ciągu całego omawianego roku spożycie na jedną osobę wyniosło: 91,3 kg warzyw wobec 95,0 kg przed rokiem i 61 kg mięsa wobec 76,9 kg w 2018 r.

Gospodarstwa domowe na terenach wiejskich mają nieco inny model żywienia niż w miastach. Przeciętnie w ciągu ub. r. w gospodarstwach domowych rolników jedna osoba ilościowo spożyła ogółem więcej warzyw i mięsa niż mieszkaniec miasta. Ponadto pieczywa – 44,2 kg (wobec ogółem – 35,8 kg) i mleka – 37,6 kg (wobec ogółem – 34,4 kg).

Wydatki poniesione na żywność i napoje bezalkoholowe stanowiły ok. 25 proc. wszystkich wydatków poniesionych miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym.

W 2019 r. laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przetestowały ogółem 87 702 próbek wszystkich środków spożywczych (wobec 81 938 w 2018 r.), z których 2,7 proc. próbek nie spełniało wymagań jakości (w 2018 r. było to 3 proc.) Najmniej próbek z wykrytymi nieprawidłowościami (1,2 proc.) stwierdzono w woj. małopolskim a najwięcej (7,1 proc.) w woj. zachodniopomorskim.

Jak wskazał GUS na podstawie badań przeprowadzonych przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) tylko 33 proc. Polaków interesuje się tematem bezpieczeństwa żywności. O dokonaniu wyboru towaru i zakupie ulubionych produktów decyduje przede wszystkim smak (58 proc.), cena (53 proc.) i zawartość składników odżywczych (53 proc.). Kupujący produkty żywnościowe najbardziej obawiają się pozostałości antybiotyków i sterydów w mięsie oraz konserwantów i dodatków. Pozostałości pestycydów wzbudzają obawy zakupu u prawie 25 proc. Polaków.

(PAP)
autor: Anna Wysoczańska

View the discussion thread.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMordercze biegi granią Tatr i na skocznię. Mimo koronawirusa frekwencja spora [ZDJĘCIA]
Następny artykułBielsko-Biała: Uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego