Obumieranie raf koralowych jest dowodem na to, jak katastrofalne są konsekwencje globalnego ocieplenia, które skutkuje m.in. podnoszeniem się średniej temperatury wód.
– Rafy koralowe są jak kanarek w kopalni węgla, pokazują nam jak szybko wszystko może pójść źle – mówi David Obura, jeden z autorów raportu i przewodniczący grupy zajmującej się rafami koralowymi w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature).
Obura podkreśla, że obumarcie 14 proc. raf koralowych w ciągu dekady to powód do głębokiego zaniepokojenia. – W finansach martwimy się spadkami o pół procent – zauważa.
Serge Planes, kolejny autor raportu, badacz z Francuskiej Polinezji zwraca uwagę, że niepokojący jest trend – od 2009 roku powierzchnia raf koralowych zmniejsza się regularnie, co roku.
Tyle dolarów warte są produkty i usługi dostarczane rocznie dzięki rafom koralowym
Raport został opublikowany przez Międzynarodową Inicjatywę na Rzecz Raf Koralowych, partnerstwo łączące państwa i organizacje współpracujące przy ochronie raf koralowych.
Autorzy raportu wyliczają, że rafy koralowe łącznie dostarczają ludzkości produkty i usługi o wartości 2,7 bln dolarów. Dla miliarda ludzi na Ziemi połowy ryb w pobliżu raf koralowych są ważnym źródłem białka. Ponadto rafy koralowe chronią wybrzeża przed skutkami sztormów.
Wiele raf koralowych może się odtworzyć, jeśli warunki na to pozwolą
W raporcie czytamy, że rafy … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS