Hosting współdzielony to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich serwisów i e-sklepów – tanie i proste w obsłudze. Jednak kiedy ruch w Twoim serwisie zaczyna rosnąć, a z e-sklepu korzysta coraz więcej klientów, możesz potrzebować bardziej zaawansowanego hostingu. Sprawdź, czym jest prywatny serwer wirtualny i zdecyduj czy jest to oferta dla Ciebie!
Różne rodzaje hostingu – jakie rozwiązanie dla kogo?
Tworząc nową stronę internetową albo zaczynając sprzedaż w niewielkim e-sklepie, zwykle domyślnie decydujesz się na jeden z pakietów hostingu współdzielonego, najtańszej, ale i najmniej zaawansowanej usługi. Kiedy ruch w Twoich serwisach lub sklepach wzrasta albo potrzebujesz usługi dla specyficznych zastosowań, prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będą serwery VPS.
Ten rodzaj usługi w szczególności polecany jest tym użytkownikom, którzy:
Duże instytucje, które przechowują i przetwarzają ogromne ilości danych osobowych, takie jak banki, uczelnie, szpitale czy urzędy korzystają z jeszcze bardziej zindywidualizowanych rozwiązań takich jak serwery dedykowane. W tym przypadku dostawca usług zapewnia klientowi dostęp do całej fizycznej maszyny, a użytkownik zarządza nią w wygodny i odpowiedni dla siebie sposób.
Czym jest VPS?
Wirtualny serwer prywatny VPS (ang. Virtual Private Server), to rozwiązanie pośrednie między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. W ramach umowy klient otrzymuje dostęp do wirtualnego serwera, czyli wydzielonej części fizycznej maszyny – dostawca usługi zapewnia użytkownikowi umowne przestrzenie dyskowe oraz parametry techniczne hostingu.
Użytkownik zarządza wirtualną przestrzenią tak, jak fizycznym serwerem. VPS posiada własny system plików, alokacji oraz użytkowników i można na nim zainstalować dowolny zestaw aplikacji. To właśnie dlatego hosting VPS jest co do zasady droższy od współdzielonego, ale też tańszy niż serwery dedykowane.
Jak rozpoznać dobry VPS?
Spośród wielu ofert rynkowych, warto wybrać te zapewniające ci możliwości, których potrzebujesz. Znani dostawcy usług internetowych zwykle dają klientom wybór dwóch, trzech, a nawet czterech pakietów, które różnią się istotnymi parametrami technicznymi. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, który pakiet będzie odpowiadał twoim realnym potrzebom. Sprawdź przede wszystkim:
-
oferowaną pojemność dyskową. Możesz skorzystać z opcji 40 GB, ale także np. z 80, 120, 240, a nawet 320 GB;
-
gwarantowaną pojemność pamięci RAM (np. 2, 4, 8, 16 czy nawet 32 GB);
-
procesor i jego parametry techniczne – w szczególności ilość rdzeni i częstotliwość taktowania;
-
technologię wirtualizacji – zależy od niej ilość zasobów niezbędnych dla uruchomienia środowiska wirtualnego;
-
napęd dyskowy – najszybsze serwery komercyjne bazują obecnie na dyskach SSD i technologii NVMe;
-
technologię wirtualizacji;
-
liczbę IP.
Żeby skorzystać z serwera VPS, będziesz oczywiście potrzebować dostępu do przestrzeni dyskowej oraz narzędzi do zarządzania tą przestrzenią. Możesz w tym celu posłużyć się poleceniami Linux wpisywanymi w konsoli lub wybrać dedykowane narzędzie do administrowania takie jak np. najczęściej obecnie stosowany panel Plesk.
Panel Plesk – skąd tak duża popularność?
Konsola i polecenia Linux to najbardziej tradycyjny sposób obsługi VPS, jednak wcale niekoniecznie najlepszy. Dziś często wybieraną alternatywą jest Plesk Obsidian, który zapewnia łatwą obsługę oraz posiada wiele przydatnych funkcji ułatwiających administrowanie. Wśród największych zalet panelu Plesk wymienia się:
-
możliwość konfiguracji środowiska deweloperskiego – Phusion Passenger pozwala na wsparcie Meteora, NodeJS, Railsa i Pythona, a także natywny Apache z PHP, Litespeed SSL oraz NGINX z memcached;
-
automatyczną implementację zmian zarówno z lokalnego repozytorium Git, jak i zdalnie z GitHub, Bitbucket itp.;
-
dwustopniowe uwierzytelnianie;
-
zabezpieczenie antywirusowe i antyspamowe;
-
backup;
-
eksport kopii plików na zewnętrzny serwer FTP lub konto Dropbox.
Dodatkowym atutem Panel Plesk jest swoboda przyznawania użytkownikom poziomów dostępu. Administrator może nadać użytkownikom różne role, z których bezpośrednio będzie wynikać możliwość dostępu do określonych funkcji wirtualnego serwera.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS