A A+ A++

O dodatkowych 300 mln szczepionek, które KE kupi od Pfizera, Ursula von der Leyen poinformowała podczas wystąpienia w Brukseli, a także na Twitterze.

Oznacza to, że liczba szczepionek Pfizera kupionych przez UE zostanie podwojona do 600 mln. 75 mln porcji z nowej puli zostanie rozdysponowane w II kwartale; pozostałe dawki trafią do poszczególnych państw do końca 2021 r.

– W umowach z firmami zabezpieczyliśmy więcej dawek szczepionek niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację. W portfolio mamy 2,3 mld dawek – wyjaśniła von der Leyen.

Von der Leyen: żaden kraj nie może negocjować równolegle ws. szczepionek

Szefowa KE dodała, iż “umowy z firmami w sprawie szczepionek negocjujemy jako 27 państw członkowskich”. – Żaden kraj UE na tych prawnie wiążących podstawach nie może negocjować równolegle, ani zawierać równolegle umów – mówiła.

Pytana o szanse dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na unijnym rynku, odpowiedziała, ze każdy taki produkt musi przejść autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby mógł być dopuszczony do obrotu.

– Pełna transparentność, wszystkie dane musza być przekazane – podkreśliła. Von der Leyen dodała, że najważniejsze jest to, aby UE dostarczała obywatelom bezpieczne i efektywne szczepionki.

We wtorek Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i koordynator Narodowego Programu Szczepień, mówił na sejmowej Komisji Zdrowia o możliwości zamówienia szczepionki przeciwko Covid-19 poza unijnym kontraktem.

ZOBACZ: Reuters: liczba zakażeń koronawirusem w Europie przekroczyła 25 mln

Stwierdził, że jest to bardzo delikatny temat, a jednocześnie bardzo ważny. – Dlatego, że – co też na poziomie politycznym było podkreślone – szczepionki zostały zakupione w ramach pewnego mechanizmu unijnego. Ale, niestety, liczyliśmy, że tych szczepionek będzie więcej i będzie szybciej – mówił.

– Dzisiaj wygląda to tak, jak wygląda, dlatego niektóre kraje – i do tych krajów również należy Polska – zaczęły rozmawiać bezpośrednio z producentami na temat możliwości zakupu dodatkowych szczepionek – oświadczył szef KPRM.

Zastrzegł przy tym, że ta sprawa wywołuje emocje na forum międzynarodowym i jeżeli byłaby finalizowana, to trzeba się liczyć z różnego rodzaju zastrzeżeniami dotyczącymi solidarności europejskiej. – Już w przestrzeni publicznej w Niemczech taka debata trwa, bo Niemcy chyba publicznie już o tym powiedziały, że prowadzą takie działania – dodał.

KE zapowiadała, że możliwe są dodatkowe zakupy szczepionki

4 stycznia Komisja Europejska poinformowała, iż prowadzi rozmowy z firmami Pfizer i BioNTech na temat możliwości zamówienia większej liczby dawek ich szczepionki przeciw Covid-19.

ZOBACZ: Gdula: miałem możliwość zaszczepienia się. Nie skorzystałem

Z kolei pod koniec grudnia Ursula von der Leyen przekazała, że Unia zdecydowała o zakupie dodatkowych 100 mln dawek szczepionki Pfizera. Było to możliwe, ponieważ Komisja Europejska podpisała z producentami specyfiku umowę na dostawy 200 mln dawek z opcją rozszerzenia kontraktu o dodatkowe 100 mln.

Wkrótce więcej informacji.

Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…

wka/ polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“NYT”: Pence przeciwny uruchamianiu 25. poprawki
Następny artykułGet Mercy! – aplikacja modlitwy i miłosierdzia