A A+ A++

Koronawirus w Polsce. Zapisz się na specjalny newsletter, w którym zawsze znajdziesz sprawdzone informacje

Trzy zakłady Volkswagena w Poznaniu, Wrześni i Swarzędzu przedłużają postojowe do niedzieli do 19 kwietnia. To oznacza, że pracownicy nie wrócą do pracy szybciej niż w poniedziałek za dwa tygodnie. 

Mniejsze zapotrzebowanie na auta

– Z powodu nadal napiętej sytuacji związanej ze zmniejszonym zapotrzebowaniem rynku na lekkie samochody dostawcze jak również ryzyka braku płynności dostaw wstrzymujemy pracę w naszych zakładach w Niemczech i Polsce o kolejny tydzień. Zdrowie naszych pracowników produkcyjnych oraz administracyjnych ma dla nas najwyższy priorytet. Dlatego w chwili obecnej przygotowywane są różnorodne środki zaradcze, które umożliwią pracownikom powrót do zakładów – tłumaczy w oficjalnym komunikacie Josef Baumert, członek zarządu ds. produkcji i logistyki koncernu Volkswagena. 

W podobnym tonie wypowiada się Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań. Przypomina, że fabryki w Poznaniu i Swarzędzu (VW Caddy i VW T 6.1) oraz we Wrześni (VW Crafter, MAN) mają przerwę produkcyjną od 20 marca i ma się zakończyć po czterech tygodniach.

– Podobnie w odlewni, choć tam ze względu na specyfikę produkcji stopniowy rozruch rozpocznie się kilka dni wcześniej. Dzisiaj całą naszą aktywność skupiamy na analizie, przygotowaniu i zabezpieczeniu miejsc pracy pod kątem sanitarno-higienicznym tak, by umożliwić pracownikom bezpieczny powrót do pracy – podkreśla Jens Ocksen. 

Jak z wynagrodzeniami? 

Koncern tłumaczy, że zgodnie z ustaleniami zawartymi z “Solidarnością” cztery tygodnie nieobecności, które są wynikiem wstrzymania produkcji, będą dla pracowników w 100 proc. płatne. W pierwszym tygodniu przerwy w produkcji pracownicy skorzystali z dodatkowych pięciu dni elastyczności (dodatkowe pełnopłatne dni wolne). W obecnym tj. drugim tygodniu pracownicy mogą skorzystać z dni elastyczności wcześniej przewidzianych na ten rok lub na swój wniosek z innych form nieobecności.

W kolejnych dwóch tygodniach przerwy pracownicy mogą w pierwszej kolejności wykorzystać urlop zaległy, a w przypadku jego braku w trzecim tygodniu przewidziane jest wynagrodzenie postojowe w pełnej wysokości. Natomiast w czwartym tygodniu pracownicy wezmą urlop wypoczynkowy przewidziany na ten rok.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMandaty za lekceważenie ograniczeń w czasie epidemii [ Prawo i porządek ]
Następny artykułDuchowy fitness, czyli modlitwa w czasach samoizolacji