A A+ A++

Amerykański koncern wydawniczy Conde Nast, wydający m.in. takie tytuły jak Vogue, GQ i Glamour oraz producent łożysk SKF poinformowały o zaprzestaniu działalności w Rosji. Podobne plany ma AB InBev.

Conde Nast poinformował o rozwiązaniu umowy franczyzowej z firmą Conde Nast Russia. Odpowiednie oświadczenie wystosował dyrektor koncernu Roger Lynch.

– Prowadziliśmy z sukcesem działalność biznesową w Rosji przez ponad 20 lat, jednak ciągłe okrucieństwa wywołane niesprowokowaną wojną i związane z nią przepisy o cenzurze sprawiły, że kontynuowanie działalności tutaj jest dla nas niemożliwe – głosi komunikat.

Koncern poinformował, że podjął już kroki związane z zaprzestaniem działalności wydawniczej w Rosji. W kraju pozostanie około 10 proc. personelu. Osoby te będą wykonywać tylko pewne zaległe zobowiązania.

Pozytywny wizerunek medialny. Jak Kreml tworzy alternatywną rzeczywistość dobrobytu

Podobną decyzję podjął największy na świecie producent łożysk spółka Svenska Kullagerfabriken AB (SKF).

– Rosyjska inwazja na Ukrainę ma poważny wpływ na naszą działalność zarówno na Ukrainie, jak i w Rosji. W całej tej strasznej sytuacji, jak zawsze, przestrzegaliśmy wszystkich sankcji i kontroli eksportu. Doszliśmy do wniosku, że nie możemy kontynuować naszych działań w Rosji, ponieważ nie ma tam podstaw i stabilności dla naszej działalności – powiedział Rickard Gustafson, prezes i dyrektor generalny firmy.

Sprzedaż w Rosji stanowiła w 2021 r. około 2 proc. całkowitego obrotu grupy.

Dania zwiększy wydobycie gazu, aby uniezależnić się od Rosji

Z kolei Financial Times napisał, że największy producent piwa na świecie, AB InBev, prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w rosyjskiej spółce joint venture swojemu tureckiemu partnerowi. Transakcja ta może oznaczać dla największej grupy napojowej na świecie utratę 1,1 mld USD.
Anheuser-Busch InBev SA/NV (AB InBev) jest właścicielem takich marek jak Budweiser, Corona, Stella Artois, Leffe czy Beck’s.

Financial Times zauważa, że w oświadczeniu spółki brakuje uzasadnienia tego kroku. Gazeta stwierdziła jednak, że sprzedaż udziałów akurat tureckiej firmie „jest nietypowa”, ze względu na związki tureckiego rządu z Rosją. Dziennik przypomniał, że chociaż Turcja jako kraj NATO potępiła rosyjską agresję, a także dostarcza Ukraińcom uzbrojenie, to jednocześnie odmówiła przyłączenia się do zachodnich sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej.

pp/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzokujący program w rosyjskiej TV. “Jedna rakieta zniszczy Nowy Jork”
Następny artykułZP.272.7.2022 Rozbudowa drogi powiatowej nr 2656G- ul. Wicka Rogali w Chojnicach z podziałem na części.