A A+ A++

W połowie marca pisaliśmy o zawieszeniu planu kosmicznego przez Virgin Orbit. Teraz firma z siedzibą w Long Beach w Kalifornii złożyła wniosek do Sądu Upadłościowego dla Dystryktu Delaware, domagając się sprzedaży swoich aktywów – pisze Reuters.

Virgin Orbit Richarda Bransona ogłasza upadłość. Koniec kosmicznych marzeń
fot. MIKE BLAKE / / FORUM

Spółka Virgin Orbit powstała w 2017 roku jako spółka zależna Virgin Group, konglomeratu należącego do brytyjskiego miliardera Richarda Bransona. Celem Virgin Orbit było wynoszenie na orbitę okołoziemską różnego rodzaju satelitów.

Na początku stycznia Virgin Orbit podjęła pierwszą w historii próbę wystrzelenia rakiety kosmicznej z terytorium Europy Zachodniej, a konkretnie z Kornwalii, która jednak zakończyła się fiaskiem. Choć specjalnie przygotowany Boeing 747 wyniósł rakietę LauncherOne w przestrzeń kosmiczną, to po odłączeniu się jej od samolotu doszło do przedwczesnego wyłączenia i rakieta nie weszła na zakładaną orbitę.

Jednak to niepowodzenie poważnie odbiło się na finansach spółki, a rozmowy z nowymi inwestorami nie przyniosły oczekiwanych efektów, dlatego też spółka postanowiła ogłosić upadłość. Według stanu wykazanego na 30 września 2022 roku Firma posiadała aktywa o wartości około 243 milionów dolarów i zadłużenie w wysokości 153,5 miliona dolarów.

Wycena Virgin Orbit spadła niemal do zera

W poniedziałek wycena rynkowa kosmicznej spółki wynosiła zaledwie 65 mln dolarów w porównaniu do ponad 3 mld dolarów dwa lata temu. Około 75 proc. udziałów pozostawało w rękach Virgin Group należącej do Richarda Bransona. Drugim największym udziałowcem był państwowy fundusz majątkowy Abu Zabi Mubadala z udziałem 17,9 proc.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Wśród największych wierzycieli Virgin Orbit znajduje się brytyjska spółka Arqit Ltd, która była winna prawie 10 milionów dolarów za usługi. W 2021 roku Arqit i Virgin Orbit ogłosiły zawarcie umowy na wystrzelenie dwóch satelitów mających świadczyć usługi szyfrowania dla krajów „Five Eyes”: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii. W grudniu przedstawiciele Arqit poinformowali, że porzuca prace nad rozwojem satelitów, ponieważ znalazł sposób na zapewnienie bezpiecznego szyfrowania przez nieokreśloną „infrastrukturę naziemną”.

Drugim co do wielkości wierzycielem Virgin Orbit są Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych, które miały depozyt w wysokości prawie 6,8 miliona dolarów na przyszłe starty.

JM

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak pięknie udekorować stół wielkanocny? Kilka pomysłów, które zachwycą twoich gości
Następny artykułBuda: Już w wakacje poważnie odczujemy spadek inflacji