A A+ A++

Przemysław Woźniak, fot. nadesłane

W najbliższą niedzielę (29.08) w Kościele Gimnazjalnym wystąpią: prof. Elżbieta Karolak (organy) oraz Dumitru Harea (fletnia Pana). Początek koncertu o godz. 20:00. W jego programie: M. A. Charpentier, Ennio Morricone, P. I. Czajkowski, James Last, Gheorghe Zamfir, W. A. Mozart, G. Frescobaldi, A. Lefebure-Wely.

fot. Wojciech Frymark

Elżbieta Karolak – wykształcona w Akademii Muzycznej im. I.J.Paderewskiego w Poznaniu (klasa organów Romualda Sroczyńskiego) oraz na UAM (chemia). Od 1992r. jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczy też w szkołach muzycznych w Poznaniu. Szczególnie chętnie wykonuje  muzykę dawną na instrumentach z epoki oraz muzykę francuską epoki romantyzmu. Bierze udział w międzynarodowym programie wymiany pedagogicznej profesorów wyższych uczelni Erasmus/Socrates.

Występowała na większości festiwali organowych w Polsce oraz w innych krajach Europy (Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria,Francja, Hiszpania, Islandia, Łotwa, Rosja, Litwa) i w Stanach Zjednoczonych. Koncertuje także z córką Magdaleną (obój współczesny i barokowy) i synem Kamilem (skrzypce). Jest współorganizatorką i jurorem Międzynarodowych Konkursów Organowych im. F. Nowowiejskiego w Poznaniu oraz pomysłodawcą Koncertów Farnych organizowanych na rzecz renowacji zabytkowych organów F. Ladegasta w poznańskiej farze.
Dokonała nagrań płytowych na zabytkowych organach w Wielkopolsce. Jej wychowankowie i studenci są laureatami nagród na konkursach krajowych i zagranicznych. Hobby – literatura, koty.

Dumitru Harea urodził się w Mołdawii, we wsi Isacova, 50 km od stolicy – Kiszyniowa. Po ukończeniu szkoły muzycznej w Orhei (1985) i Liceum Muzycznego w Tiraspolu (1990), rozpoczął studia w Akademii Muzycznejw Kiszyniowie w klasie fletni-Pana. Studiował u znanego i cenionego w Mołdawii i Rumunii Prof. Iona Negura. Akademię ukończył w 1996r.
Już w trakcie studiów, przez cztery lata, pracował jako nauczyciel w Szkole Muzycznej, w której uczył młodzież gry na fletni Pana. W tym czasie był także członkiem orkiestry ludowej “Martisor”, koncertując wraz z nią nie tylko w Mołdawii, ale także w Rumunii, na Łotwie i innych państwach Europy. Dumitru Harea jest muzykiem, który oprócz doskonale opracowanych, popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze również znane przeboje światowej muzyki rozrywkowej no i oczywiście utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia.
W roku 2000 po raz pierwszy odwiedził Poznań. Tutaj poznał swoją obecną żonę, Agatę i tutaj także zamieszkał.
W 2001r. artysta wydał swoją solową płytę pt. “Muzyka Duszy”. Płyta zawiera najbardziej znane utwory klasyczne, wykonywane na fletnię Pana, z towarzyszeniem organów.

Od samego początku pobytu w Polsce współpracuje z Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Gościnnie występuje ze słynnym zespołem “Czerwone gitary” oraz z zespołem muzyki cygańskiej “Terno”.Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i zagranicą m. in.: w Niemczech, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Finlandii i Szwecji. W roku 2003 został współtwórcą zespołu „Karpatia”, z którym występował do roku 2007. Zespół specjalizował się w wyszukiwaniu i wykonywaniu muzyki ludowej Karpat.

W 2007r. Dumitru Harea zakłada swój zespół, „Besarabia”, z którym promuje muzykę ze swoich stron ojczystych, to jest Mołdawii i Rumunii . Artysta również aktywnie promuje instrument, fletnię Pana, koncertując edukacyjne. Ma w swoim dorobku ponad 1500 takich koncertów, wykonywanych w szkołach i przedszkolach na terenie całej Polski. Ten rodzaj promowania fletni Pana organizowany był m.in. przez takie biura koncertowe jak: “Pro Sinfonika”, “Wielkopolskie Biuro Koncertowe”, “Pro Musica”, “Musica viva”, “Manta Impresariat”, “Art And Music”, “Mezzoforte”, “Filharmonia Jeleniogórska” oraz agencje artystyczne “Agencja Artystyczna Promocja “i “L’Arte”.

Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsko-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w woj. Wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW sobotę koncert Rap Lokal Pabianice. Klip w kuchni [VIDEO]
Następny artykułRaków Częstochowa otrzyma 1,5 mln zł na promocję miasta poprzez sport