– Państwa Trójmorza wciąż mają problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty – uważa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Jej zdaniem kluczem do dobrej współpracy międzynarodowej jest infrastruktura. Jako przykład wskazała budowę drogi Via Carpatia, która w Polsce przebiega sprawnie, czego nie można powiedzieć o innych krajach bloku.
Problem z realizacją Via Carpatia
– Państwa Trójmorza wciąż mają problemy z przekuciem teoretycznych założeń na realne projekty – powiedziała Ewa Leniart w trakcie debaty o możliwości rozwoju współpracy między krajami i regionami, wyzwań dla modelu rozwoju Trójmorza w kontekście wspólnych losów, historii i tradycji chrześcijańskiej.
– Kluczem do dobrej współpracy międzynarodowej jest infrastruktura. Rozwój dobrej infrastruktury, zwłaszcza tej drogowej, sprawia, że istnieje łatwość w komunikowaniu się, pojawiają się relacje oparte na współpracy kulturalnej i gospodarczej – mówiła.
Według wojewody realizacja wielkich projektów takich jak Via Carpatia jest strategiczna dla budowania i pogłębiania wzajemnych relacji, ale, jak zauważyła, napotyka to trudności.
⁃ Z jednego punktu widzenia jej realizacja przebiega bardzo szybko, z drugiego czujemy pewien niedosyt. Z perspektyw Podkarpacia wciąż brakuje nam realizacji tego szlaku w innych krajach – przekonywała.
Współpraca BGK i japońskiego banku JBIC. Celem zwiększenie bezpieczeństwa Trójmorza
– Polski odcinek dzięki ogromnej determinacji polskiego rządu ma szansę powstać w ciągu 5 lat, odcinek podkarpacki będzie gotowy do 2025 roku – poinformowała wojewoda. Jak dodała, ma nadzieję, że determinacja sąsiadów w realizacji S19 będzie równie wysoka.
Obecnie trwa realizacja odcinka między Duklą a Barwinkiem graniczącym bezpośrednio ze Słowacją. Jednocześnie jest to jeden z trudniejszych odcinków drogi ekspresowej S19 pod względem budowy geologicznej i uwarunkowań środowiskowych.
Szlak Via Carpatia ma łączyć Europę północną i południową. W Polsce trasa ta będzie miała ponad 700 km długości i przebiegać ma przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. W woj. podkarpackim będzie miała docelowo ok. 169 km.
Trudna historia państw obszaru Trójmorza
Wojewoda wskazała też na trudną historię obszaru Trójmorza, która miała wpływ na stagnację w zakresie kontaktów między państwami.
– Na Podkarpaciu intensyfikacja współpracy międzysąsiedzkiej nastąpiła w ciągu ostatnich 15 lat. Wcześniej bagaż komunistycznych doświadczeń i zamknięcie we własnych granicach stanowiły pewne obciążenie. Byliśmy zamknięci przez Moskwę, ściśle kontrolowani – powiedziała.
Ewa Leniart podkreśliła, że dużą szansą stało się otwarcie granic, wspólne sięganie po fundusze europejskie i realizacja projektów transgranicznych.
⁃ Te inicjatywy otwierają granice i sprawiają, że ludzie, już się wzajemnie znając, podejmują decyzję o prowadzeniu wspólnych interesów – dodała.
Jak zaznaczyła, pojedyncze małe państwa mogą być rozgrywane przez większe mocarstwa, natomiast razem mogą wywierać na nie presję i stanowić dużą siłę oddziaływania na układ geopolityczny w Europie.
Championem może być każdy z Was!
Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu
W Krasiczynie od 19 września trwa międzynarodowa konferencja “Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu”. Wydarzenie ma integrować młodych liderów z państw leżących pomiędzy morzami: Czarnym, Adriatykiem i Bałtykiem. Są to Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Misją Forum jest budowa Wspólnoty Narodów Europy wg. koncepcji Schumana, który nie widział przyszłości kontynentu jako jednolitego superpaństwa, lecz jako wspólnotę państw opartych na chrześcijaństwie, wolności, solidarności, różnorodności i patriotyzmie.
Forum stawia na innowacyjne rozwiązania, a jego uczestnicy mają możliwość tworzenia go i prowadzenia paneli pod okiem międzynarodowych ekspertów. Tematy, podejmowane dziś w czasie sesji dotyczą między innymi edukacji, nauki, kultury, bezpieczeństwa, energetyki, rodziny, gospodarki oraz rozwoju osobistego. W trakcie spotkania została podpisana deklaracja Integracji Trójmorskiej.
Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.
ja
Czytaj także:
Koktajle Mołotowa wyrażają niezadowolenie. Ataki po ogłoszeniu mobilizacji w Rosji
Złe wieści dla frankowiczów. Bank Szwajcarii zdecydował, Polacy to mocno odczują
Posłanka Bundestagu krytykuje swój rząd. Twierdzi, że Polsce należą się reparacje wojenne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS