Veolia zainwestowała w instalację odzysku ciepła z procesu oczyszczania ścieków
29.10.2020r. 14:20 29.10.2020r. 10:53
-Konieczność realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej, wymusza na nas poszukiwanie nowatorskich rozwiązań w obszarze energetyki. Jestem dumny, że jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy połączenie kogeneracji i pompy odzyskującej ciepło ze ścieków – mówi Frédéric Faroche, prezes Veolii Energii Polska.
-Wdrożenie w Szlachęcinie jest przykładem kompleksowego myślenia o środowisku, zgodnego z naszym mottem: “Odnawiamy zasoby świata”. Chcemy w jak najmniejszym zakresie sięgać po zasoby naszej planety i jak najlepiej wykorzystywać to, co mamy do dyspozycji. Ciepło odpadowe może z powodzeniem służyć doogrzewania czy to obiektów mieszkaniowych, czy też przemysłowych i stanowi przykład na praktyczne zastosowanie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla prezes.
-To innowacyjny projekt, który może być też wdrożony w innych instalacjach-mówi Dalida Gepfert, prezes zarządu Veolii Energii Poznań. – Mógł powstać tylko dzięki niestandardowej współpracy dwóch branż -energetyki i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjnego, jakim jest Aquanet. Takie rozwiązanie mamy zamiar zastosować także w innych oczyszczalniach ścieków.
-To wspólne przedsięwzięcie da nam konkretne, pozytywne efekty finansowe i środowiskowe – deklaruje Paweł Chudziński, prezes Aquanetu. -Jestem dumny, że mogliśmy wziąć udział w innowacyjnym i proekologicznym projekcie, który wyznacza nowe standardy w naszej branży.
Na terenie oczyszczalni ścieków w Szlachęcin, należącej do spółki Aquanet, powstał system odzysku ciepła z procesu oczyszczania ścieków wsparty instalacją wysokosprawnej kogeneracji. Łączna moc cieplna układu wynosi 2,9 MWt, z czego 1,6 MWt przypada na moduł odzysku ciepła, a 1,3 MWt na układ kogeneracyjny. Moc elektryczna układu kogeneracyjnego jest na poziomie 1 MWe, z czego około 0,7 MW jest wykorzystywane na potrzeby własne sytemu, a 0,3 MWe będzie trafiać do sieci.
– Chodzi o to, aby w maksymalnym stopniu wykorzystać ciepło zawarte w ściekach, a równocześnie – dzięki kogeneracji -w jak największym stopniu produkować w pełnym skojarzeniu energię cieplną elektryczną – wyjaśnia Szymon Szurkowski, kierownik projektu z Veolii. – Planujemy produkować ponad 38 tys. GJ ciepła odzyskiwanego ze ścieków odpadowych przez pompę ciepła, blisko 29 tys. GJ z układu kogeneracji zasilanego gazem oraz ok. 7,7 MWh energii elektrycznej rocznie.
Jak podaje Veolia, system funkcjonujący oczyszczalni ścieków w Szlachęcin umożliwia zaopatrzenie w ciepło około 600 gospodarstw domowych. Jednocześnie pozwala on na ograniczenie wykorzystania dotychczasowego źródła węglowego, co pozwoli zmniejszyć zużycie węgla o 3,4 tys. ton rocznie, a tym samym ograniczyć emisję CO2 o 2 tys. ton rocznie.
Veolia podkreśla, że połączenie kogeneracji gazowej z pompą ciepła odzyskującą ciepło odpadowe ze ścieków jest pierwszą taką instalacją w Polsce.
Koszt inwestycji wyniósł 12 mln zł, czego jedna trzecia środków pochodziła z unijnego wsparcia udzielonego za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W czwartek [rezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezes Frédéric Faroche i szef Aquanetu, prezes Paweł Chudziński, podpisali również list intencyjny o dalszej współpracy w ramach realizacji strategii działań na rzecz klimatu w Poznaniu.
– Dzięki współpracy podmiotów prywatnych, takich jak Veolia, komunalnych, jak Aquanet i państwowych, jak NFOŚiGW, poprawiamy komfort życia mieszkańców aglomeracji poznańskiej – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na wykorzystaniu zielonej energii do produkcji ciepła skorzystają wszyscy, przede wszystkim mieszkańcy, którzy dzięki tej inwestycji będą oddychać czystszym powietrzem, co ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Inwestycja ta jest także niezwykle istotna dla miasta w obliczu wyzwań związanych koniecznością adaptacji do zmian klimatycznych i poprawy warunków środowiskowych w Poznaniu – dodał prezydent.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS