A A+ A++

Samsung może mieć problemy ze znalezieniem chętnych na produkcję chipów w procesie 3 nm. Tragicznie niski uzysk będzie kierował klientów w stronę TSMC.

Na początku tego roku pojawiły się doniesienia, że uzysk w fabrykach Samsunga w procesie 4 nm wnosi zaledwie 35%. Oznacza to, że tylko 35 na 100 chipów wyciętych z wafla krzemowego spełnia normy jakościowe i przechodzi kontrole. Dla porównania TSMC ma uzysk na poziomie 70%. Oznacza to, że w tym samym czasie tajwański producent może dostarczyć dwa razy więcej układów niż Samsung i koszt produkcji jest znacznie niższy. 

Samsung ma spore problemy z wydajnością. Uzysk chipów w procesie 4 nm to zaledwie 35%, ale wczesna produkcja 3 nm ma jeszcze gorsze rezultaty, osiągając zaledwie 10-20%.

Samsung Foundry jest drugą co do wielkości niezależną fabryką na świecie po TSMC. Innymi słowy, oprócz produkcji układów Exynos, które firma sama projektuje, Samsung produkuje układy na podstawie projektów dostarczonych przez firmy zewnętrzne, takie jak Qualcomm. Producent Snapdragonów nie trzyma się jednak jednego wykonawcy i zleca produkcję zarówno TSMC, jak i Samsungowi.  Snapdragon 865 powstawał w fabrykach TSMC w 7 nm procesie technologicznym, ale w przypadku 5 nm układu Snapdragon 888, Qualcomm powrócił do Samsunga i nadal polegał na fabrykach koreańskiej firmy przy produkcji 4nm Snapdragon 8 Gen 1. Problemy z uzyskiem w 4 nm skłoniły jednak Qualcomm do zwrócenia się ponownie do TSMC, które przejęło zamówienia na produkcję pozostałych układów Snapdragon 8 Gen 1 wraz z SoC Snapdragon 8 Gen 1 Plus.

Zakładamy również, że TSMC otrzyma również zamówienie na produkcję 3 nm Snapdragona 8 Gen 2, a biorąc pod uwagę kolejne doniesienia o problemach Samsunga, jest to niemal pewne. Chociaż architektura tranzystorów Gate-all-around (GAA) w Samsung Foundry zadebiutowała w 3 nm procesie technologicznym, dając im przewagę nad TSMC (który zaprezentuje architekturę GAA w 2 nm procesie technologicznym), wydajność wczesnej produkcji 3 nm w Samsung Foundry wynosi od zaledwie 10% do 20%. Firma twierdzi, że sytuacja się poprawia, jednak nadal jest bardzo daleko od celu.

Zobacz także:





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwa wymiana nawierzchni na al. Piłsudskiego
Następny artykuł„Wiking”, czyli spełnione marzenie z dzieciństwa