A A+ A++

O sytuacji pruszkowskich uczniów w zakresie używania substancji psychoaktywnych rozmawiali uczestnicy Konferencji prezentującej wyniki badań przeprowadzonych w naszym Mieście w ubiegłym roku na podstawie Europejskiego Programu ESPAD.

Porównanie wyników badań z poprzednimi analizami z 2002 roku jest pozytywne. Wskaźniki sięgania po używki są niższe o około 10%. To dobre prognozy dla skuteczności podejmowania działań w zakresie profilaktyki oraz  przeciwdziałania uzależnieniom. Poprzednie programy odniosły pozytywny skutek.

Na decyzję o sięgnięciu po substancję psychoaktywną wpływ ma środowisko rówieśnicze, dostępność, różnorodność oraz atrakcyjność podania używek. Nie bez znaczenia jest też postawa rodziców i opiekunów oraz poziom kontaktu z nimi. Społeczne wzorce nie zawsze uwzględniają sposoby radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. A tych w życiu dorastających nie brakuje. Często samo już sięgnięcie po używkę może być niemym wołaniem o pomoc młodej osoby borykającej się z samotnością, problemami społecznymi, rodzinnymi, emocjonalnymi. Warto być uważnym na tych, którzy żyją obok nas. Może okazać się, że zwykła serdeczność otworzy możliwość rozmowy, uchroni kogoś od decyzji ucieczki w świat substancji psychoaktywnych.

Miasto Pruszków aktywnie działa edukacyjnie w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. Program ten  stanowi lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania alkoholu i narkotyków oraz podejmowania zachowań, które mogą prowadzić do uzależnienia.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Pruszkowie prowadzi rekomendowane programy profilaktyczne oraz warsztaty edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z pruszkowskich szkół i przedszkoli, nauczycieli oraz rodziców. Podejmowane działania, sposoby ich realizacji są zawsze dostosowane do lokalnych potrzeb Mieszkańców Pruszkowa.

Na szczególna uwagę zasługuje program wczesnej interwencji FreD kierowany do młodych osób używających legalnych i nielegalnych substancji odurzających, ale nie definiujemy ich jeszcze jako uzależnionych. Ma za zadanie wzbudzenie motywacji i pozwala na opanowanie umiejętności identyfikacji ryzyka. Dzięki temu młodzież ma możliwość wypracowania odpowiedzialnego sposobu podejścia do substancji psychoaktywnych. Skierowanie do programu może nastąpić poprzez szkołę, policję, sąd, a dodatkowymi ścieżkami dostępu są rodzice, szpital i straż miejska.

Jeżeli szukasz wsparcia dla siebie lub kogoś, kogo znasz i zauważasz niepokojące zachowania, nie zwlekaj. Sięgnij po pomoc. Jest dostępna. Jest bezpłatna. Jest anonimowa.

Poniżej miejsca, w których możesz uzyskać wsparcie:

Punkt informacyjno-konsultacyjny w Centrum Aktywności Lokalnej
ul. Jasna 3, 05-800 Pruszków
Obowiązują zapisy pod numerami telefonu: 22 728 44  97; 502 602 991
Bezpłatna i profesjonalna pomoc jest udzielana przez następujących specjalistów:
– Psycholog ds. przemocy w rodzinie: porady we wtorki w godz. 8.00-16.00
– Konsultant ds. przemocy w rodzinie: porady w poniedziałki i środy w godz. 11.00-16.00
– w ramach BIAŁEGO TELEFONU dla osób dotkniętych przemocą: 517 096 680
– Prawnik ds. przemocy w rodzinie: porady w czwartki w godz. 8.00-14.00
– Konsultant ds. narkomanii: porady w poniedziałki w godz. 8.00-13.00 oraz w piątki w godz. 11.00-16.00

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Współuzależnienia
ul. Partyzantów 2/4, 05-802 Pruszków, tel. 22 758 68 09

Poradnia Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii
ul. Bielańska 9/16, Warszawa tel. 22 827 22 43

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Rolnik szuka żony”: Kamila znów uwodzi na wakacjach. Fani są oczarowani
Następny artykułZwalczanie pluskiew, karaluchów i innych szkodników