Proces starzenia się społeczeństw europejskich jest faktem. Według prognoz Eurostatu w 2050 roku w Polsce emeryci będą stanowić 40 proc. społeczeństwa. Specjaliści ten proces nazywają „siwy tsunami”. Ta sytuacja wymaga przygotowania specjalistycznych kadr, nie tylko lekarzy i pracowników opieki medycznej, lecz także osób zajmujących się aktywizacją ludzi po sześćdziesiątce.
– W Polsce coraz częściej w wielu instytucjach i ośrodkach pojawia się choćby potrzeba sprawnej i kompetentnej obsługi klientów w wieku senioralnym, w firmach pojawiają się programy zarządzania wiekiem. Żeby to robić dobrze, konieczna jest wiedza na temat specyfiki procesów związanych z wiekiem – mówi dr Bogna Bartosz, kierownik Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii. – Na studia zapraszamy wszystkich zainteresowanych zdobywaniem wiedzy dotyczącej tego etapu życia, który jest najdłużej trwającym – dłuższym niż dzieciństwo, młodość, dorosłość. Nigdy wcześniej w historii ludzkości ten etap nie trwał tak długo.
Wsparcie dla aktywnych seniorów
To zajęcia dla osób zainteresowanych działaniami mającymi na celu min. aktywizację seniorów w środowisku lokalnym, opracowanie programów włączających osoby 60+ do czynnego życia, edukację cyfrową 60+, współpracę międzypokoleniową, przeciwdziałanie dyskryminacji i wykluczeniu społecznemu ze względu na wiek.
Dr Bartosz: – Chcemy naszych słuchaczy wyposażyć w rzetelną wiedzę na temat specyfiki współczesnego starzenia się, podpowiadać i pokazywać rozwiązania mające na celu podnoszenie jakości życia osób starszych.
W programie studiów są wykłady i ćwiczenia dotyczące m.in. psychologii późnej dorosłości, psychologicznych uwarunkowań długowieczności, kryzysów późnej dorosłości, zaburzeń i problemów specyficznych dla tego okresu.
Jest także blok zajęć poświęcony aspektom prawnym i ekonomicznym, w tym skąd i jak pozyskiwać środki na projekty senioralne oraz blok nowoczesnych metod aktywizacji i edukacji osób starszych, również z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Zapisy na studia podyplomowe w zakresie psychogerontologii trwają do 28 lutego. Rozpoczęcie zajęć (na razie w trybie online) zaplanowano na marzec.
UWr/w
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS