Obrońcy Azowstalu wzięci do niewoli
Mamonowa została wzięta do niewoli na początku kwietnia, gdy służyła w Mariupolu. Zamknięto ją w obozie w Ołeniwce na kontrolowanym przez wojska rosyjskie obszarze wschodniej Ukrainy, gdzie kilkudziesięciu ukraińskich jeńców zginęło niedawno w wyniku eksplozji, za którą według ekspertów stała Rosja.
Mąż Mamonowej, Wasyl, dowiedział się, że zostanie ojcem, gdy Mariana była na froncie.
Ciężarna trafiła do celi z 20 innymi osobami i musiała początkowo spać na podłodze.
Kobiety cały czas ze sobą rozmawiały i powiedziała nam, że jest w ciąży. Natychmiast wszyscy starali się jej pomóc, dawali jedzenie i upewniali się, że ma świeże powietrze
— opowiada BBC inna więźniarka obozu Anna Woroszewa, którą wypuszczono w lipcu.
Później Marianę przeniesiono do mniejszego pokoju z mniejszą liczbą więźniów, gdzie mogła co noc spać w jednym z dwóch stojących tam łóżek. Kobieta początkowo liczyła na zwolnienie w ramach wymiany więźniów, ale z biegiem czasu zaczęła się coraz bardziej obawiać, że urodzi w obozie.
Mamonowa była wśród ponad 200 uwolnionych ukraińskich jeńców, których Ukrainie udało się wymienić 21 września na 55 żołnierzy rosyjskich i kuma Putina, Wiktora Medwedczuka. Generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR), poinformował, że część uwolnionych z rosyjskiej niewoli jeńców była brutalnie torturowana.
wkt/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS