A A+ A++

Badania zrealizowane we współpracy z naukowcami z Boston College przeprowadzono w spółkach i organizacjach z różnych branż w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Irlandii. Dzięki pełnej koncentracji i eliminacji zbędnych czynności po pół roku średni czas pracy spadł z 38 godzin do 33,8 godzin, a po roku – do 32,9 godzin. Do tego w ciągu dodatkowych sześciu miesięcy jeszcze bardziej wzrosła samoocena stanu zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników, a także polepszył się work-life balance. Satysfakcja z życia, która wydatnie skoczyła po pierwszych sześciu miesiącach, po dwunastu pozostała na niezmienionym poziomie. Po roku pewne uszczerbki względem wyników odnotowanych po pierwszym półroczu pojawiły się natomiast w przypadku wypalenia zawodowego i satysfakcji z pracy, ale i tak w obu tych obszarach dużą część uzysku względem sytuacji sprzed pilotażu udało się obronić.

– Zalety skrócenia tygodnia pracy są kompleksowe. Ten model jest korzystny zarówno dla biznesu, społeczeństwa, jak i środowiska. Obserwujemy zmniejszenie absencji i zwiększenie retencji pracowników, spadki poziomów wypalenia zawodowego, stresu i niepokoju. A do tego mniej czasu poświęcamy na dojazdy – przekonuje dr Whelehan. 4 Day Week Global hołduje swojej autorskiej zasadzie 100-80-100, co oznacza 100 proc. wynagrodzenia i 80 proc. czasu w zamian za zobowiązanie do dowiezienia 100 proc. celów. W przejściu na ten model organizacja pomogła już ponad tysiącu firm. 4 Day Week Global jest przy tym organizacją non profit, założyła ją w 2019 r. dwójka przedsiębiorców i filantropów – Andrew Barnes i Charlotte Lockhart.

Po wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy siedmiu na dziesięciu pracowników odczuwa mniejsze wypalenie, a czterech na dziesięciu – mniejszy stres. Trzy czwarte jest bardziej zadowolonych ze swojego work-life balance. W USA i Kanadzie w skali od 1 do 10 pracownicy ocenili wpływ zmiany na ponad 9, a firmy – prawie 9. W trakcie programu pilotażowego przychody wzrosły tu średnio o 15 proc. W Wielkiej Brytanii było to 1,4 proc.

– Koncepcja czterodniowego tygodnia pracy szybko przeszła od pytania „czy?” do pytania „kiedy?”. Impet tego ruchu jest nie do powstrzymania. I uważam, że wkrótce zobaczymy powszechne przyjęcie tej koncepcji, raczej wcześniej niż później – mówi dr Whelehan, gdy pytam go, czy naprawdę są szanse na to, aby piątki (albo jakikolwiek inny dzień tygodnia) zostały powszechnie uwolnione – tak jak niegdyś stało się z sobotami.

Czterodniowy tydzień pracy stał się ostatnio jednym z najważniejszych żądań wysuwanych przez strajkujących pracowników branży motoryzacyjnej w USA.


Czterodniowy tydzień pracy stał się ostatnio jednym z najważniejszych żądań wysuwanych przez strajkujących pracowników branży motoryzacyjnej w USA.

Fot.: Getty Images

Tempo jest rzeczywiście imponujące. O ile jeszcze kilka lat temu postulat skracania czasu pracy kojarzono z lewicowymi radykałami, dziś wdrażają go już globalne korporacje. W jakiejś formie przetestowały lub zaoferowały go swoim pracownikom na stałe m.in. Amazon, Bolt, Microsoft, Panasonic, Samsung, Toshiba i Unilever. Koncepcja tak bardzo się znormalizowała, że pełnopłatny czterodniowy tydzień pracy jest jednym z najważniejszych żądań wysuwanych przez związkowców z United Auto Workers, którzy we wrześniu rozpoczęli potężny strajk wymierzony w tzw. wielką trójkę, czyli Forda, General Motors i Stellantisa. Chichot historii – to Henry Ford jako jeden z pierwszych w historii w 1926 r. skrócił tydzień pracy do pięciu dni.

Czterodniowy tydzień pracy testują także rządy – obecnie do programu pilotażowego szykuje się Hiszpania, która chce przeznaczyć na niego 9,6 mln euro. W Polsce skróc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSnajper miał być bohaterem polskiego gamingu, ale znów przestrzelił. Kiedy w końcu trafi?
Następny artykułUpiorne Kino dla Kobiet z Faktami Oświęcim – FOTO