Tylko w miniony weekend ich ofiarą padły 45-letnia mieszkanka powiatu krasnostawskiego i to dwukrotnie oraz 50-latka przebywająca we Włodawie.
– W miniony weekend na komendę Policji w Krasnymstawie stawiła się mieszkanka powiatu krasnostawskiego, która zawiadomiła, że dwukrotnie padła ofiarą oszustów podczas zakupów przez Internet – informuje starszy sierżant Anna Chuszcza, rzecznik prasowy KPP w Krasnymstawie. – 45 latka na jednym z portali społecznościowych upatrzyła sanki, które postanowiła kupić. W tym celu wpłaciła 130 złotych na podane przez sprzedającego konto bankowe, ale zamówionego towaru nie dostała. W tym samym czasie pokrzywdzona na portalu sprzedażowym chciała kupić kierownicę do gier. Zapłaciła za nią 550 złotych, przy pomocy kodu blik. Tym razem również nie otrzymała zamówionego towaru.
Z kolei 50-latka została oszukana i to na aż 30 tys. zł podczas sprzedaży ubrań za pośrednictwem komunikatora internetowego.
– W weekend do włodawskiej komendy zgłosiła się 50-letnia mieszkanka Warszawy. Powiedziała, że na jednym z portali internetowych sprzedawała sukienkę. Kupujący poprzez stronę internetową zapytał o jej maila, na którego wysłał jej link przekierowujący na stronę banku. Kobieta podała wszystkie dane potrzebne zarówno do logowania jak i autoryzacji przelewów. Złodziej przejął jej dane, po czym wykonał 6 nieautoryzowanych transakcji na blisko 30 000 złotych. 50-latka zablokowała konto, jednak pieniądze zostały już przelane – opisuje przebieg przestępczego procederu aspirant sztabowy Kinga Zamojska-Prystupa, rzecznik KPP we Włodawie.
Policja przestrzega. Okres przedświąteczny to żniwa dla oszustów! Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i przypominamy, że dokonując zakupów przez Internet należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Zawsze weryfikuj informacje o sprzedającym. Sprawdź wszelkie możliwe dane, w szczególności opinie innych kupujących, ich liczbę i treść, autentyczność konta i datę jego utworzenia. Poszukaj informacji o sprzedającym w niezależnych źródłach.
- Czytaj regulamin. W jego treści zwróć szczególną uwagę na dane przedsiębiorcy (nazwę firmy, adres siedziby, dane kontaktowe), numer identyfikacyjny tj. KRS, informacje o prawach konsumentach oraz procedurze reklamacyjnej. Dane firmy w razie wątpliwości można sprawdzić w internetowych bazach przedsiębiorców CEIDG i EKRS . Dowiesz się dzięki temu, czy sklep prowadzi legalną działalność.
- Sprawdź jakie metody płatności oferuje sprzedawca. Najbezpieczniej jest wybrać płatność przy odbiorze.
- Porównuj ceny. Nie daj się nabrać na niepowtarzalną okazję.
Policja apeluje o zachowanie zasady ograniczonego zaufania nie tylko podczas kupowania towaru, ale także podczas jego sprzedaży. Nigdy nie podawajmy osobom postronnym danych naszego konta, są to dane wrażliwe i nikt poza nami nie powinien ich znać. Pamiętajmy że przekazując te dane umożliwiamy dostęp do naszego konta bankowego oraz możliwość wykonywania na nim operacji finansowych. rd, źródło lubelska.policja.gov.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS