Planujecie zakup dysku ADATA XPG SX8200 PRO? Jeżeli tak to lepiej uważajcie na nowe wersje nośnika, bo producent potajemnie zmienił specyfikację sprzętu.
ADATA XPG SX8200 PRO to obecnie jeden z najpopularniejszych SSD na rynku – nośnik oferuje dobrą wydajność, a przy tym został atrakcyjnie wyceniony. Ostatnio w sieci pojawiły się niepokojące doniesienia o zmianie specyfikacji dysku.
ADATA zmienia specyfikację dysku XPG SX8200 PRO
XPG SX8200 PRO zadebiutował w 2018 roku jako następca modelu XPG SX8200. Pierwsze wersje nośnika korzystały z 8-kanałowego kontrolera Silicon Motion SM2262EN i 64-warstwowych kości pamięci Micron 3D TLC NAND. Mogliśmy liczyć na przyzwoite osiągi, przy zachowaniu bardzo dobrej ceny.
ADATA XPG SX8200 PRO w nowej wersji z kontrolerem SM2262G (foto: ServerTheHome)
Jeden z użytkowników serwisu Reddit zauważył, że niedawno na rynku pojawiły się nowe rewizje dysku ze zmienioną specyfikacją – tym razem zastosowano 8-kanałowy kontroler Silicon Motion SM2262G i 64-warstwowe kości pamięci Samsung TLC V-NAND.
ADATA XPG SX8200 PRO 1TB – porównanie wydajności starej (po lewej) i nowej (po prawej) wersji dysku
ADATA XPG SX8200 PRO 512 GB – porównanie wydajności starej (po lewej) i nowej (po prawej) wersji dysku
Redakcja Tom’s Hardware przeprowadziła szybkie porównanie starych i nowych wersji – w syntetycznym teście ATTO Disk Benchmark zastosowane komponenty przekładają się na gorsze osiągi.
Producent nie podaje dokładnej specyfikacji dysków XPG SX8200 PRO
Problem w tym, że producent nie poinformował o zmianie specyfikacji dysku, a poszczególnych wersji nie można rozróżnić bez otwierania opakowania. Żeby jednak być uczciwym, należy również zauważyć, że strona produktowa nie podaje dokładnej specyfikacji dysku (informuje tylko o zastosowaniu kontrolera Silicon Motion i kości TLC NAND), więc nowa wersja nadal mieści się w podanych parametrach.
Oświadczenie ADATA i Silicon Motion
Temat na pewno jest ważny dla naszych czytelników, więc poprosiliśmy producenta o komentarz w tej sprawie – otrzymaliśmy następujące oświadczenie:
W oparciu o nasze wewnętrzne testy i testy firmy Silicon Motion, kontrolery SM2262EN i SM2262G zasadniczo oferują ten sam poziom wydajności. W rezultacie zmiana powinna mieć minimalny wpływ na ogólną wydajność SX8200 PRO. […] często zmieniamy poszczególne komponenty w trakcie produkcji ze względu na dostępność i zawsze byliśmy pod tym względem transparentni. Niezależnie od tego zawsze dążymy do tego, aby stosować alternatywne komponenty podobnej jakości o porównywalnych parametrach wydajnościowych.
Przy okazji uzyskaliśmy oświadczenie od firmy Silicon Motion na temat samych kontrolerów:
Firma Silicon Motion opracowała kontrolery SM2262G i SM2262EN, aby wspierać klientów projektujących dyski SSD z różnymi pamięciami NAND Flash do szerokich zastosowań. Modele SM2262G i SM2262EN zostały zaprojektowane z niewielkimi różnicami, aby uzyskać ten sam wynik wysokiej wydajności i niezawodności. Obydwa są kwalifikowane przez większość dostawców dysków SSD. W odpowiedzi na najnowszą technologię NAND Flash, Silicon Motion zapewnia klientom kompleksowe rozwiązania kontrolerów do projektowania wysokiej jakości dysków SSD. Modele Silicon Motion SM2262G i SM2262EN gwarantują ten sam poziom wydajności i jakości.
Wygląda więc na to, że obydwa kontrolery oferują zbliżoną specyfikację, ale ich wydajność jednak może się nieznacznie różnić (przynajmniej tak twierdzi ADATA). Szkoda, że producent nie informuje o tym wprost (np. wprowadzając nową rewizję lub inne oznaczenie kodowe). Część z was pewnie pamięta aferę z dyskami Kingston SSDNow V300, gdzie kombinowanie ze specyfikacją mocno odbiło się na reputacji marki.
Źródło: Reddit, Tom’s Hardware, ADATA, Silicon Motion
Zobacz więcej o dyskach SSD:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS