A A+ A++

W okresie wakacyjnym wiele osób rezerwuje przez Internet noclegi w różnych miejscowościach wypoczynkowych. Starają się znaleźć jak najlepszą lokalizację za możliwie najniższą cenę. Wykorzystują to oszuści, zamieszczając ogłoszenia spreparowane w ten sposób, aby skusić potencjalnych internautów. Ostrzegamy, aby nie dać się nabrać na takie niebywałe okazje!

Każdy cieszy się z wolnego czasu, który można wykorzystać na zasłużony urlop – zarówno ten krótszy jak i dłuższy. W większości przypadków szukanie wymarzonego kierunku podróży i znalezienie dobrej oferty w uznanych biurach podróży odbędzie się bezproblemowo. Jeśli jednak dokonujemy rezerwacji online na różnych portalach ogłoszeniowych, musimy uważać na różnego rodzaju “okazje”. Większość oszust, z którymi możemy się zetknąć, stanowią proste metody, opierające się na powtarzalnych schematach i niewymagające dużych nakładów pracy. Ale jest ich wiele, więc przeciętny użytkownik naprawdę musi zachowywać czujność, by nie dać się złapaćŚ

Oszustwo „na kwaterę”

…kwaterę, której nie ma. Polega na zamieszczeniu przez oszusta na portalach ogłoszeniowych reklamy, dotyczącej wynajmu domku letniskowego czy apartamentu. Zamieszczane są zdjęcia przyciągające uwagę, w atrakcyjnych cenach za pobyt. Oszust nawiązuje kontakt, podając dane do przelewu za pobyt lub wpłatę zaliczki. Mechanizm działania naciągaczy jest prosty – po wpłaceniu zaliczki pod wskazany numer bankowy, kontakt z nimi sie urywa.

Przesyłanie linków

Kolejną metodą, jaką posługują się oszuści, jest przesyłanie linków, w które należy wejść, aby dokładniej zapoznać się z ofertą sprzedażową. W tym celu przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, np. banki, firmy kurierskie w celu wyłudzenia poufnych informacji. Za pomocą przygotowanych wiadomości, próbuje nakłonić daną osobę, aby kliknęła w załączony w wiadomości link. Przeważnie prowadzi on do strony internetowej stworzonej przez oszustów. Jest bardzo podobna do autentycznej witryny firmy czy instytucji, od której rzekomo pochodzi wiadomość. Za pomocą takiej strony, cyberprzestępcy uzyskują wszelkie informacje, które sami udostępniamy, logując się np., na stronę swojego banku. 

Oszustwo na BLIKA

Schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Oszustwo metodą “na BLIK”, polega na włamaniu się i przejęciu konta na portalu społecznościowym oraz proszeniu za pomocą komunikatora znajomych właściciela konta o udostępnienie kodu BLIK. Osoba, logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Co prawda właściciel konta musi potwierdzić transakcję, ale robi to wierząc, że pomaga swojemu znajomemu, który znalazł się w potrzebie. 

Mundurowi przestrzegają – jeśli otrzymujemy linki, w których mają być szczegóły oferty sprzedażowej lub prośba o pożyczkę, nie działajmy pochopnie. Poprośmy sprzedającego o przesłanie więcej szczegółów w wiadomości, bez konieczności wchodzenia w linki. Natomiast przy otrzymaniu wiadomości z prośbą o przesłanie kodu upewnijmy się najpierw czy osoba, która do nas napisała lub której prośba dotyczy, rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Zadbajmy o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł«Вечные химикаты» распались за ночь: ученые разработали новый вид реакции
Następny artykułKibic Zawiszy zgubił portfel z pieniędzmi. Policja odda go właścicielowi, ale pod pewnym warunkiem