A A+ A++

W obliczu pojawiających się informacji o nieuczciwych firmach, które pod pretekstem współpracy z programem „Czyste Powietrze” oferują swoje usługi, mieszkańcy powinni zachować szczególną ostrożność. Warto wiedzieć, jak nie dać się oszukać i na co zwracać uwagę przy wyborze wykonawcy.

Uwaga na oszustów – jak ich rozpoznać?

W ostatnim czasie na rynku zaczęły pojawiać się firmy, które bezprawnie posługują się znakami graficznymi programu „Czyste Powietrze”. Często wykorzystują one zaufanie mieszkańców, zapraszając ich na spotkania konsultacyjne, podczas których nakłaniają do współpracy. Mimo, że mogą się one posługiwać wizerunkiem instytucji zarządzających programem, nie mają do tego prawa. Dlatego tak ważne jest, by przed podjęciem decyzji o współpracy dokładnie sprawdzić, z kim mamy do czynienia.

Informacje o programie „Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” jest inicjatywą prowadzoną pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a jego wdrożeniem zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program ten ma na celu wsparcie mieszkańców w wymianie starych pieców oraz termomodernizacji budynków. Warto zaznaczyć, że fundusz nie promuje konkretnych urządzeń ani firm wykonawczych, dlatego mieszkańcy powinni być czujni i dokładnie selekcjonować wykonawców, z którymi nawiązują współpracę.

Jakie są możliwości korzystania z programu?

Obecnie w ramach programu „Czyste Powietrze” trwają pilotażowe działania w dwóch województwach, gdzie działają wybrani operatorzy. W Małopolsce funkcjonuje pięciu operatorów prywatnych oraz 23 gminnych, a w województwie świętokrzyskim 28 gminnych operatorów. Warto jednak pamiętać, że w pozostałych województwach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie prowadzi tego typu działań. Dlatego, jeśli ktoś proponuje pomoc w uzyskaniu dotacji przy wymianie pieca lub termomodernizacji, warto zachować ostrożność i sprawdzić, czy dana firma rzeczywiście ma uprawnienia do działania w tym zakresie.

Plany rozwoju programu na przyszłość

W obliczu rosnącego zainteresowania programem, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska pracuje nad ogólnopolskim wdrożeniem operatorów, którzy będą dostępni dla wnioskodawców w każdym województwie. Planowane jest, aby takie rozwiązanie mogło funkcjonować od 2025 roku. W międzyczasie mieszkańcy powinni być czujni na oferty firm, które mogą niewłaściwie wykorzystywać markę programu „Czyste Powietrze” i narażać ich na niepotrzebne koszty. Warto korzystać z dostępnych informacji i sprawdzać, które gminy prowadzą punkty konsultacyjne oraz jakie banki oferują Kredyt Czyste Powietrze.

W trosce o dobro mieszkańców, zaleca się rozwagę i staranność w wyborze wykonawców, aby nie stać się ofiarą oszustw. Bądźmy czujni i nie dajmy się naciągnąć nieuczciwym firmom.

Opierając się na: Urząd Miejski w Zabrzu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystawiła towar na sprzedaż, straciła prawie 20 tys zł.
Następny artykułKontrowersje wokół Pocztovii: Czy Ełk stracił na tajemniczych transakcjach z deweloperem?