W ciągu ostatniej dekady, na obszarze gmin zrzeszonych w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” zrealizowano liczne inwestycje wspierające retencję wód. Jedną z nich jest odtworzenie Potoku Wiczlińskiego w Gdyni. W ramach zadania powstały zbiorniki retencyjne i odpowiednie przepusty wraz z infrastrukturą rekreacyjną umożliwiającą spacery w ładnym otoczeniu. Warto wykorzystywać każdą powierzchnię do małej retencji: dachy, ściany czy ogrodzenia. Patrząc z lotu ptaka można dostrzec zielone dachy na Gdyńskim Centrum Filmowym czy na hali sportowej Gdynia Arena. Gdyńskie parki miejskie poprzez swą dużą powierzchnię z bujną roślinnością oraz oczkami wodnymi lub nieckami, zwiększają potencjał retencyjny. Przy okazji są to piękne miejsce do czynnej rekreacji.
Rozwiązania na poziomie krajowym i lokalnym warto wdrażać we własnym gospodarstwie domowym. Przeciętnie przyjmuje się, że z dachu o powierzchni 120 m² w ciągu deszczu trwającego 20 minut można zebrać ok. 360 litrów wody.
Potrzebna jest przemiana naszego sposobu myślenia o wodzie. Jest to konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo nasze i przyszłych pokoleń. Każdy złapany litr wody deszczowej zmniejsza ryzyko podtopień, powodzi oraz suszy. Jej zbieranie dodatkowo odciąża kanalizację deszczową oraz obniża koszty jej utrzymania.
Od czego zacząć?
– oszczędzajmy wodę w domu i ogrodzie,
– zbierajmy deszczówkę,
– zakładajmy oczka wodne, stawy lub ogrody deszczowe,
– minimalizujmy powierzchnie nieprzepuszczalne dla wody,
– zastępujmy trawniki łąkami kwietnymi,
– jeżeli mamy trawnik – ograniczajmy częstotliwość koszenia,
– chrońmy obszary naturalnej retencji jak mokradła czy torfowiska,
– zakładajmy pasaże roślinne (drzewa i krzewy), które mogą stanowić zwarty pas ochronny na obrzeżach działki, przy drogach, na miedzach,
– jeśli to możliwe zalesiajmy nieużytki.
Planując różnorodne przedsięwzięcia, warto zapoznać się z możliwością dofinansowania z funduszy rządowych lub samorządowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS