A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Na podstawie ustawy o obronie Ojczyzny z 11 marca 2022 r., Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu wysyła listem poleconym wezwanie w sprawie obowiązku obrony i informuje o nadaniu pracowniczego przydziału mobilizacyjnego. Adresat ma obowiązek osobistego stawienia się w podanym terminie.

Takie wezwania dostają wrocławianie (najczęściej specjaliści z branży IT, m.in. programiści i operatorzy dronów) i nie kryją zdenerwowania. – O co chodzi? Muszę iść do wojska? Armia wyzywa do służby, przecież nigdy nie byłem w wojsku? – Tak reagują, niektórzy z tych, co otrzymali wezwania. Wyjaśniamy, o co chodzi.

Wojsko we Wrocławiu wysyła cywilom wezwania. O co chodzi?

List z Wojskowego Centrum Rekrutacji informuje o nadaniu pracowniczego przydziału mobilizacyjnego. O tym co to jest pracowniczy przydział mobilizacyjny i kto go dostaje mówi w rozmowie z portalem wroclaw.pl – ppłk Jerzy Pieta, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu.

Co to jest pracowniczy przydział mobilizacyjny (PPM)

Pracowniczy przydział mobilizacyjny (PPM) to imienne wyznaczenie w czasie pokoju, pracownika zatrudnionego w jednostce wojskowej lub u innego pracodawcy, albo innego wskazanego przez Wojskowe Centrum Rekrutacji (WCR), na stanowisko pracownicze określone w etacie jednostki wojskowej na czas wojny – ppłk Jerzy Pieta, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu

ppłk Jerzy Pieta, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu.

Kto może otrzymać pracowniczy przydział mobilizacyjny (PPM)

Tego typu przydziały mobilizacyjne może otrzymać właściwie każda osoba, która nawet nie ma przeszkolenia wojskowego. Musi posiadać kwalifikacje, a więc kursy, specjalizacje i przeszkolenia wymagane na stanowisko pracownicze określone w etacie jednostki wojskowej albo jednostki organizacyjnej albo komórki organizacyjnej na czas wojny. 

Komu nie nadaje się pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych

Ppłk Jerzy Pieta, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu wylicza, że pracowniczych przydziałów mobilizacyjnych nie nadaje się osobom, które:

  • nie ukończyły 18 lat życia,
  • ukończyły 60 lat życia z wyjątkiem osób zatrudnionych w jednostce wojskowej albo komórce organizacyjnej, które wyraziły zgodę na nadanie im tego przydziału,
  • posiadają nadany przydział mobilizacyjny,
  • są sędziami, asesorami sądowymi lub prokuratorami;
  • są funkcjonariuszami Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Ochrony Kolei, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej lub pracownikami specjalistycznych uzbrojonych formacji ochronnych w jednostkach organizacyjnych podległych, podporządkowanych lub nadzorowanych przez ministrów, kierowników urzędów centralnych, wojewodów, Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji;
  • są wyłączone od obowiązku pełnienia służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
  • zostały uznane za trwale lub długotrwale niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym.

Pracowniczy przydział mobilizacyjny i karta mobilizacyjna. Czy trzeba ją przyjąć?

Osoba, która otrzyma pracowniczy przydział mobilizacyjny otrzymuje podczas wizyty w WCR kartę mobilizacyjną.

– Nadanie PPM następuje w formie karty mobilizacyjnej z paskiem koloru niebeskiego. Osoba, której nadano taki przydział jest obowiązana przyjąć kartę mobilizacyjną. Za nadawanie oraz uchylanie PPM odpowiada Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji (kiedyś Wojskowy Komendant Uzupełnień), działając w porozumieniu z dowódcą jednostki wojskowej, a w przypadku stanowisk określonych w etacie komórek organizacyjnych, w porozumieniu z Dyrektorem Generalnym urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej – mówi dla wroclaw.pl ppłk Jerzy Pieta, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu

Czy pracowniczy przydział mobilizacyjny (PPM) wiąże się z ćwiczeniami wojskowymi

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu podkreśla, że nadanie PPM nie wiąże się z obowiązkiem uczestnictwa w ćwiczeniach wojskowych żołnierzy rezerwy.

Co muszą zrobić osoby mające pracowniczy przydział mobilizacyjny (PPM)

Osoby posiadające PPM są obowiązane stawić się w miejscu i czasie określonych w karcie mobilizacyjnej, w razie ogłoszenia mobilizacji, w czasie stanu wojennego oraz w czasie wojny.

Kiedy kończy się pracowniczy przydział mobilizacyjny

Pracowniczy przydział mobilizacyjny wygasa z mocy prawa z dniem rozwiązania stosunku pracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZachodnie źródła: Armia Ukrainy może upaść w nadchodzących miesiącach
Następny artykułPotrącenie rowerzysty