A A+ A++

We wtorek 8 października 2024 roku w Zespołach Szkolno – Przedszkolnych w Borzęcinie Górnym, Borzęcinie Dolnym i Przyborowie oraz Publicznej Szkole Podstawowej w Łękach pojawił się dym sygnalizujący pożar, dlatego uczniowie oraz personel ruszyli do ucieczki, aby opuścić palące się budynki. „Na ratunek” przybyły Ochotnicze Straże Pożarne oraz przedstawiciel Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku. Na szczęście było to tylko próbne praktyczne sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji w szkołach na terenie gminy Borzęcin. To wydarzenie, choć może wydawać się rutynowym ćwiczeniem, jest kluczowe dla bezpieczeństwa uczniów i personelu szkoły. Dzięki regularnym ćwiczeniom, wszyscy są lepiej przygotowani na ewentualne sytuacje awaryjne.

Galeria zdjęć <==

W ćwiczeniach, oprócz uczniów i personelu szkolnego, uczestniczyli: Wójt Gminy Borzęcin – Paweł Kułak, funkcjonariusz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku: mł. kpt. mgr Dominik Machał, druh Grzegorz Sroka – powiatowy kapelan strażaków z terenu powiatu brzeskiego, a jednocześnie ks. wikariusz w Parafii Narodzenia NMP w Borzęcinie Górnym oraz przedstawiciel Urzędu Gminy Borzęcin – pracownik ds. obronnych, obrony cywilnej i ochrony przeciwpożarowej Małgorzata Ligara. Do ćwiczeń dołączyły również siły i środki jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w Borzęcinie Górnym, Borzęcinie Dolnym, Przyborowie i Łękach.

Sygnały do ewakuacji dawały alarmowe dzwonki szkolne oraz komunikaty słowne, po usłyszeniu których wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi, pod okiem strażaków i dyrektorów udali się dostępnymi drogami ewakuacyjnymi do oznaczonego miejsca zbiórki. Był nim zazwyczaj plac przy szkole lub boisko szkolne. Następnie, nauczyciele i opiekunowie odpowiedzialni za daną klasę, sprawdzili obecność uczniów oraz przekazali informację o stanie ewakuowanych osób. Po zakończonej pozorowanej ewakuacji, uczniowie powrócili do sal lekcyjnych. Ćwiczenia przebiegły sprawnie, a wszystkie osoby przebywające w budynkach zdążyły się ewakuować
w wyznaczonym czasie. Po zakończeniu treningu przedstawiciel Urzędu Gminy sporządził stosowny protokół z praktycznego sprawdzenia warunków i organizacji ewakuacji.

Najważniejszym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur, dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia oraz wypracowanie prawidłowych nawyków w takich sytuacjach. Ćwiczenia miały przygotować dzieci do szybkiego opuszczenia budynku zgodnie z przyjętą procedurą ewakuacji oraz były okazją do sprawdzenia, czy systemy alarmowe i ewakuacyjne działają poprawnie.

Korzystając ze spotkania z uczniami, strażacy przypomnieli najważniejsze zasady dotyczące bezpieczeństwa. Była to niezwykle cenna lekcja zachowania się w trudnych sytuacjach, ponieważ od naszej wiedzy i umiejętności może zależeć ludzkie życie. Dodatkowo, sprawdzone zostało działanie sprzętu niezbędnego do likwidacji zagrożenia oraz sposób komunikacji i działań służb.

Przedstawicielom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku oraz druhom z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych składamy serdeczne podziękowania za włożony trud podczas nadzorowania próbnej ewakuacji i wskazówki, których udzielili, aby ćwiczenia przebiegły prawidłowo i sprawnie, a dzięki ćwiczeniom zespół mógł na bieżąco omawiać wszelkie uwagi i spostrzeżenia.

Sporządziła: M. Ligara

blank
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaginął 32-latek. Policja apeluje o pomoc w jego odnalezieniu
Następny artykułPolska to trudny rynek dla start-upów z dużymi ambicjami. „Przez lata ciągnęliśmy się w ogonie Europy”