A A+ A++

Wykorzystują każdy, nawet najdrobniejszy błąd po to, by wyłudzić pieniądze w łatwy dla siebie sposób. O kim mowa? O internetowych oszustach, których nadal nie brakuje na naszym terenie. Przestępcy z globalnej sieci na przestrzeni kilku ostatnich dni, dali o sobie znać. W jaki sposób?

Jak poinformowali mundurowi z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, na początku lutego, pochodząca z powiatu skarżyskiego 31-latka za pośrednictwem portalu internetowego zakupiła konsolę do gier. Na wskazany rachunek wpłaciła 450 złotych. Kiedy przesyłka dotarła do kobiety, okazało się, że jest to puste pudełko po konsoli.

Trzy dni później, w sidła internetowej pułapki wpadła mieszkanka powiatu skarżyskiego. 39-latka za pośrednictwem portalu kupiła ledową tablicę z imieniem do samochodu, za którą zapłaciła przelewem 123 złote. Po pewnym czasie otrzymała wiadomość SMS, że przesyłka została wstrzymana z tytułu niedopłaty 89 groszy. Po wejściu na wskazany w SMS-ie link, z jej konta bankowego zostało pobrane przelewem natychmiastowym 2200 złotych.

Stróże prawa, po raz kolejny zwracają się z apelem do osób, które zamierzają dokonać transakcji internetowej. Jak walczyć z przestępcami? Policjanci mają kilka, cennych wskazówek.

– Zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych, logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów dostępu do internetu, sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić, sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować, otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy – podkreślają funkcjonariusze. Śledczy zwracają uwagę na jeszcze jeden, istotny aspekt.

– Zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi, kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji, staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione, unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa, zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie, płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki), a także nigdy nie udostępniaj swoich haseł – dodają.

Rafał Roman

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalentynkowy na balu przebierańców w Bibliotece
Następny artykułVRG SA (6/2020) Informacja o transakcjach na akcjach Spółki uzyskana w trybie art. 19 MAR