Rynek pracy w Polsce “poniżej oczekiwań, ale sezonowo wciąż solidnie”
Jak podają najnowsze dane GUS, przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wyniosła w czerwcu wyniosła ponad 6500 zł brutto. Przeciętna płaca zaś, w całym drugim kwartale w 2022 r. wyniosła 6566,15 zł brutto.
Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (w firmach zatrudniających ponad 9 osób) wyniósł 13 proc. w ujęciu rok do roku.
Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw uplasowało się na poziomie 6496,7 tys. etatów, co było wzrostem o 2,2 proc. w ujęciu rocznym, czyli w porównaniu do czerwca 2021 r. W ujęciu miesiąc do miesiąca zatrudnienie wzrosło o 0,1 proc.
Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny, Najszybciej rosły w górnictwie, za to spadek wynagrodzeń odnotowano w rolnictwie oraz branży “informacja i komunikacja”.
Według ekspertów ING Economics Poland sytuacja polskiego rynku zatrudnienia mogłaby być lepsza, choć wciąż jest stabilna:
– Płace (13%r/r) nieco poniżej oczekiwań, ale sezonowo wciąż solidnie, zobaczymy jak kolejne miesiące, firmy mogły wstrzymać premie czekając na obniżkę PIT od lipca.
Pensje w sektorze przedsiębiorstw rosną, ale wolniej niż inflacja
Wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw na poziomie 13 procent w ujęciu rok do roku jest niższy niż inflacja, która obecnie kształtuje się na poziomie 15,5 procent. Taką sytuację nazywamy ujemną realną dynamiką wynagrodzeń w ujęciu rocznym. Polskie płace rosną wolniej niż inflacja już drugi miesiąc z rzędu. Eksperci ING przewidują, że w kolejnych miesiącach wzrost wynagrodzeń może być jeszcze niższy:
Tendencje są rozbieżne, z jednej wysokie żądania płacowe, z drugiej zatrudnienie pokazuje już lekkie hamowanie rynku pracy w ujęciu odsezonowanym.
Nominalne płace mogą rosnąć wolniej w 2poł22, bo pracownicy skorzystają netto na cięciu PIT, a firmy czekają na 13% wzrost minimalnej.
Kalkulator wynagrodzenia po 1 lipca 2022 – sprawdź, jak zmieni się twoja pensja
Ponieważ od 1 lipca weszły w życie przepisy Polskiego Ładu 2.0, Ministerstwo Finansów udostępniło kalkulator wynagrodzeń, który pozwoli obliczyć, jak nowe zasady wpłyną na naszą pensję.
Tu znajdziesz kalkulator wynagrodzenia po 1 lipca 2022
Przypomnijmy, iż do najważniejszych zmian wprowadzanych przez Polski Ład 2.0 należą:
- obniżenie stawki PIT z 17 do 12 proc.
- zmiana kwoty zmniejszającej podatek
- likwidacja ulgi dla klasy średniej
- PIT dla samotnych rodziców – przywrócenie możliwości rozliczania się z dzieckiem
- znika obowiązek podwójnego liczenia składek – uwaga na haczyk, który wyjaśniamy w kolejnym akapicie
- wprowadzenie jednego terminu rocznego rozliczania PIT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS