A A+ A++

Barszcz Sosnowskiego stanowi bardzo duże zagrożenie, szczególnie w lecie, gdy spędzamy więcej czasu na dworze. Fot. Shutterstock

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Pierwotnie pochodzi z doliny Kaukazu, i to stamtąd został przeniesiony do Ęuropy jako roślina pastewna. Szybko został uznany za roślinę inwazyjną, która powoduje zagrożenie zdrowia i życia. W szybkim tempie zaczął się spontanicznie rozprzestrzeniać. 

Obecnie Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

W internecie znaleźć możecie stronę mapa.barszcz.edu, na której możecie sprawdzić zgłoszone i potwierdzone lokalizacje gdzie występuje Barszcz Sosnowskiego. Z pewnością są to miejsca, które należy omijać podczas spacerów, gdyż spotkanie z tą rośliną może okazać się wyjątkowo niebezpieczne. 

Barszcz SosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego Pixabay

Toksyczność rośliny

W soku rośliny oraz w wydzielinie włosków gruczołowych znajdują się substancje nazywane furanokumarynami, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Substancje te w kontakcie ze skórą powodują poparzenia, które mogą być jeszcze poważniejsze w przypadku intensywnego promieniowania światła słonecznego. Najsilniejsze objawy po kontakcie z tą toksyczną rośliną następują do 2 h. 

Stwierdzono również że substancje zawarte w Barszczu Sosnowskiego mają działanie kancerogenne i teratogenne, więc zagrożenie związane z tymi roślinami jest jeszcze poważniejsze.

Liście Barszczu SosnowskiegoLiście Barszczu Sosnowskiego Fot Krzysztof Ziarnek, CC BY-SA 3.0

Co zrobić w przypadku poparzenia?

Poparzoną skórę należy jak najlepiej osłonić przed słońce, ponieważ promieniowanie UV aktywuje toksyczne substancje, które pogłębiają poparzenie. 

Gdy na skórze widać objawy oparzenia, należy schłodzić to miejsce letnią wodą przez minimum 15 minut, dzięki temu możemy przynieść ulgę w pieczeniu, ale również pozbyć się z powierzchni skóry szkodliwej substancji, która powoduje poparzenie. Następnie należy założyć opatrunek, który osłoni miejsce od promieniowania UV i wspomoże gojenie rany.

Delikatne oparzenia mogą zagoić się samoistnie, jednak trudniejsze przypadki wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej! 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSnyderVerse do śmietnika, DC zdecydowało o losie uniwersum
Następny artykułLiczba wyroków sądowych w sprawach frankowych mocno wzrosła w I poł. 2022 roku