A A+ A++

Przepisów ustawy o PPK nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, któremu wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Jeśli jednak choć jedna z tych osób chce oszczędzać, pracodawca musi wdrożyć PPK.

– Mikroprzedsiębiorca zatrudnia pracownika, a także zleceniobiorcę, który podlega z tytułu tego zlecenia obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Pracownik złożył mikroprzedsiębiorcy rezygnację z dokonywania wpłat do PPK (nie chce być „zapisany” do tego programu). Natomiast zleceniobiorca, który ma ukończone 55 lat, nadal się waha. Czy, jeśli złoży mikoprzedsiębiorcy wniosek o „zapisanie” go do PPK, mikroprzedsiębiorca będzie musiał uruchomić ten program?

Tak, będzie miał taki obowiązek. Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (dalej „ustawa o PPK”) przepisów tej ustawy nie stosuje się do mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców, jeżeli wszystkie osoby zatrudnione złożyły mu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. W takiej sytuacji podmiot zatrudniający nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jeżeli jednak osoba zatrudniona, która uprzednio z…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMZK wprowadza feryjno-wakacyjny rozkład jazdy
Następny artykułPołakomili się na kościelną skarbonę z datkami