Data dodania: 2019-09-17 (15:02) Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po poniedziałkowych dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej, we wtorek sytuacja się nieco uspokoiła. Niemniej, notowania tego surowca utrzymują się wysoko – cena ropy WTI porusza się w okolicach 61-62 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent znajdują się tuż poniżej 68 USD za baryłkę.
Sobotnie ataki na saudyjskie rafinerie rozpostarły nad rynkiem ropy naftowej perspektywę szoku podażowego – podczas gdy jeszcze do ubiegłego tygodnia większym problemem wydawały się oczekiwania dotyczące słabnącego popytu na ten surowiec. Naturalnie, taka zmiana nastrojów musiała pociągnąć za sobą wyraźny ruch wzrostowy cen ropy naftowej.
Obecnie kwestią, który budzi najwięcej pytań, jest perspektywa konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Mimo sugestii, że atak dronowy nadszedł ze strony Iranu, Amerykanom nie śpieszy się do otwartej wojny. Zresztą, byłoby to mało konsekwentne w obliczu niedawnych prób (z zaledwie minionego tygodnia!) ocieplenia relacji z Iranem. Również Iran oficjalnie nie przyznaje się do ataku.
Dalsza sytuacja na rynku ropy naftowej zależy teraz od wielu czynników. Konflikt zbrojny wydaje się mało prawdopodobny, jednak nie można go wykluczać całkowicie. Nie mniej istotne jest tempo napraw w saudyjskich rafineriach, które zadecyduje o tym, jak szybko tamtejsza produkcja wróci do normy. Jeśli konfliktu zbrojnego nie będzie, a Arabia Saudyjska przywróci normalną działalność operacyjną swoich instalacji naftowych w ciągu kilku tygodni, to oczy inwestorów zwrócą się z powrotem na stronę popytową rynku, gdzie sytuacja pozostaje mało optymistyczna.
KUKURYDZA
Równowaga sił na rynku kukurydzy.
Notowania kukurydzy rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowego akcentu, który jednak dzisiaj jest równoważony delikatnym spadkiem notowań. Ceny kukurydzy w Stanach Zjednoczonych oscylują w okolicach 3,70 USD za buszel.
Obecnie na ceny kukurydzy wpływają istotnie dwa główne czynniki. Stronę popytową wspiera wzrost notowań ropy naftowej, który budzi oczekiwania większego popytu na produkowany z kukurydzy etanol, będący składnikiem biopaliw. Z kolei stronie podażowej sprzyjają dane prezentowane ostatnio przez Departament Rolnictwa USA. Wczoraj instytucja ta podała, że 55% uprawianej w USA kukurydzy jest dobrej lub bardzo dobrej jakości, co jest wynikiem wyższym od rynkowych oczekiwań.
Niemniej, nastroje na rynku kukurydzy ogólnie pozostają dobre. Niedawne dotarcie do okolic tegorocznych minimów wywołało większą aktywność strony popytowej, a jeśli zwyżka cen ropy naftowej się utrzyma, to będzie sprzyjać stopniowemu pięciu się cen kukurydzy w górę.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
10:36 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej znajdują się pod presją podaży. Dzisiejszy poranek przynosi dalsze osuwanie się cen tego surowca w dół. Notowania ropy gatunku WTI poruszają się w okolicach 58 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy Brent niewiele przekraczają 64 USD za baryłkę.
2020-01-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Temat blokady kluczowego ropociągu i zatrzymania produkcji na istotnych polach naftowych w Libii rozgrzewa inwestorów na rynku ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia. Niemniej, presja na wzrost cen ropy widoczna była w zasadzie tylko tuż po weekendzie.
2020-01-16 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się w miarę neutralnie. Co prawda w ciągu dnia pojawiła się duża presja podażowa na wykresie cen tego surowca, jednak później ceny ropy odrobiły większość strat i ostateczna zniżka była symboliczna.
2020-01-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
ROPA NAFTOWA: Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Po ubiegłotygodniowej spektakularnej zniżce cen tego surowca, obecnie notowania ropy poruszają się w konsolidacji. Notowania amerykańskiej ropy WTI oscylują w okolicach 59 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent porusza się w rejonie 65 USD za baryłkę.
2020-01-08 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.
2020-01-07 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od dużych wahań cen tego surowca. Notowania ropy wczoraj dynamicznie wzrosły, wybijając się chwilowo na najwyższe poziomy od kwietnia/maja 2019 roku – jednak później równie gwałtownie spadły, doprowadzając do w miarę neutralnego zakończenia całej poniedziałkowej sesji, w rejonie piątkowego zamknięcia.
2020-01-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
2019 rok na globalnych rynkach surowcowych był okresem przewagi strony popytowej, aczkolwiek nie brakowało również surowców i towarów, które zakończyły go na minusie. Najsłynniejszy indeks surowcowy, CRB, wzrósł z okolic 170 pkt. do 185 pkt, czyli zyskał w 2019 roku około 9%.
2019-12-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji. Notowania europejskiej ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę, podczas gdy ceny ropy WTI oscylują w okolicach 61,70 USD za baryłkę. W przypadku obu rodzajów surowca, mamy do czynienia ze stabilizacją notowań, a nawet delikatną presją wzrostową.
2019-12-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuują ruch wzrostowy. Aktywność inwestorów jest co prawda obniżona ze względu na świąteczne dni, co umniejsza nieco znaczenie tej zwyżki – niemniej, końcówka tego tygodnia, a tym samym końcówka bieżącego roku, ma szansę upłynąć pod znakiem wyraźnych wzrostów. Cena ropy WTI oscyluje obecnie tuż poniżej 62 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 67 USD za baryłkę.
2019-12-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowej piątkowej sesji, notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od delikatnych zniżek. Niemniej, presja strony podażowej na wykresie cen ropy jest relatywnie niewielka, a potencjał spadkowy notowań tego surowca jest ograniczony w obliczu optymizmu wokoł kwestii złagodzenia relacji handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS