Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może uderzyć w imigrantów i innych mieszkańców na wiele sposobów. Brytyjskie zrzeszenie związków zawodowych TUC właśnie poinformowało, że Brexit zagraża obowiązującym obecnie prawom pracowniczym.
Zobacz także:
Jak informuje serwis The Guardian, TUC, czyli Trades Union Congress opublikował właśnie raport ostrzegawczy, w którym zawarta została lista obowiązujących obecnie praw pracowniczych wprowadzonych na podstawie regulacji unijnych.
Są to przede wszystkim: prawo do płatnego urlopu, prawo do urlopu dla kobiet w ciąży, maksymalnie 48-godzinny tydzień pracy, równość wynagrodzeń i uczciwe traktowanie pracowników na pół etatu. Jak podaje raport, codziennie korzystają z nich miliony pracowników.
TUC ostrzega jednak, że jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii, nikt nie może zagwarantować tego, że te prawa będą przestrzegane i czy pracujący w UK ich nie stracą.
Obecnie przestrzeganie tych praw przez pracodawców jest “pilnowane” przez przepisy unijne, jednak jeśli dojdzie do Brexitu, brytyjskie władze mogą ustalić własne zasady. Bez wsparcia i nadzoru Wspólnoty, rząd UK może według własnego uznania przyznawać i odbierać prawa pracującym.
A to już się na Wyspach zdarzyło. Raport TUC przypomina, że władze UK już w 2012 odebrały częściowo prawa pracownicze. Wtedy zarządzono, że okres (tzw. qualifying period), od którego może być uznane niesprawiedliwe zwolnienie, został wydłużony z 1 roku do 2 lat, a same odszkodowania za to zostały ograniczone. Do tego w 2013 roku na pracowników szukających sprawiedliwości w sądach nałożono wyższe opłaty.
– Te prawa nie mogą być uznane za pewnik. Nie ma żadnej gwarancji, że rząd je utrzyma, jeśli Wyspy wystąpią z Unii. A bez wsparcia prawa unijnego, pracodawcy będą mieli wolną rękę w likwidowaniu ciężko zdobytych benefitów i praw ochronnych dla pracujących – skomentowała sytuację Frances O’Grady, sekretarz generalna TUC.
Joanna Mierzwa / POLEMI.co.uk
Fot.: Marcos Mesa Sam Wordley / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS