Publikacja z dnia: 28-10-2022 08:10
Policjanci z powiatu nowomiejskiego zrealizowali kolejne spotkanie w ramach kampanii informacyjnej pt. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”.
Głównym celem tego projektu jest upowszechnienie wiedzy wśród seniorów na temat specyfiki zorganizowanych oszustw metodą na tzw. „wnuczka” pod różną legendą (min. na policjanta, urzędnika, pracownika banku).
W Klubie Seniora + w Jamielniku odbyło się kolejne spotkanie członków klubu z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Asp. Ludmiła Mroczkowska wspólnie z asp. szt. Wiesławem Otręba omówili przypadki oszustw wśród osób starszych. Osoby te często zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi bliskimi, nie mają więc bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych, wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, tracąc przy tym oszczędności całego życia.
Dlatego policjanci podczas spotkania apelowali o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących przekazania pieniędzy czy pożyczek. Funkcjonariusze przypomnieli o zachowaniu ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podaje się za członka naszej rodziny, policjanta, prokuratora czy pracownika szpitala i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Dodali, że nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami, należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.
Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci breloków do kluczy, kubków i toreb materiałowych.
„Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.
(kpp fot.policja)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS