A A+ A++

Komitet strajkowy białoruskiego koncernu potasowego Biełaruśkalij oświadczył dziś, że zakończenie strajku będzie możliwe tylko po spełnieniu jego żądań. Wśród nich jest zakończenie represji i uznanie za nieprawdziwe oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, które przyznały zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence.

Według komitetu strajkowego propozycja ponownego zatrudnienia zwolnionych to „wabik” dla norweskiej firmy Yara do podpisania kontraktu i rozbicia protestu.

– Przywróceni do pracy zostaną i tak ponownie zwolnieni na wydumanych podstawach, gdy sytuacja się uspokoi. Inne poglądy nigdy nie były w Biełaruśkaliju mile widziane.(…) Odważni górnicy rozpoczęli strajk, bo nie mogli się pogodzić z samowolą i bezprawiem na Białorusi. Dlatego rozważać zakończenie strajku można tylko po spełnieniu naszych pełnoprawnych żądań – oświadczył komitet.

Kolejny górnik z Salihorska protestował pod ziemią przeciwko bezprawiu na Białorusi

Kierownictwo koncernu oznajmiło wczoraj, że anuluje kary dyscyplinarne robotnikom, a zwolnieni będą mogli zostać ponownie przyjęci do pracy, jeśli złożą odpowiednie wnioski. Firma oświadczyła też, że jest gotowa do współpracy z Yarą na zasadzie długoterminowej.

We wtorek Sąd Najwyższy odrzucił apelację szefa komitetu strajkowego Anatola B0kuna na decyzję sądu mińskiego, który uznał strajk w Biełaruślakiju za nielegalny. Dzień później komitet strajkowy zaapelował do Yary o zerwanie kontraktu z koncernem ze względu na łamanie praw pracowniczych.

Biełaruskalij ugina się pod naciskiem międzynarodowych partnerów

Komitet strajkowy domaga się m.in. uznania za nieprawdziwe oficjalnych wyników wyborów prezydenckich z zeszłego roku, przyznających zwycięstwo Alaksandrowi Łukaszence, zaprzestania prześladowań obywateli za wyrażanie obywatelskiej pozycji, zwolnienia wszystkich więźniów politycznych, pociągnięcie do odpowiedzialności karnej łamiących prawo pracowników struktur siłowych i przeprowadzenia nowych, uczciwych wyborów.

Yara w reakcji na oświadczenie Bielaruśkalija pozytywnie oceniła zniesienie kar dyscyplinarnych i propozycje ponownego zatrudnienia zwolnionych, podkreśliła jednak, że oczekuje dalszej poprawy sytuacji pracowników i przestrzegania ich praw oraz niestosowania wobec nich represji.

Yara jest największym na świecie producentem nawozów potasowych i jednym z głównych partnerów handlowych Biełaruśkalija.

Yara

Jeden z głównych kontrahentów Biełaruskalij krytykuje prześladowania robotników

pj/belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiceprezes Lotosu zrezygnował ze stanowiska
Następny artykułZmiany w kalendarzu MotoGP