A A+ A++

Przygotowana w MON i podpisana w piątek przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o weteranach to odpowiedź na postulaty tych, którzy z narażeniem zdrowia i życia pełnili służbę na misjach; dzięki ustawie każdy poszkodowany weteran otrzyma dodatek weterana – podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek nowelizację ustawy o weteranach, która wprowadza dodatek dla wszystkich weteranów poszkodowanych w misjach, nie tylko emerytów i rencistów, ale także tych, którzy nadal służą lub pracują.

Do podpisanej ustawy odniósł się w piątek na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. “Prezydent RP podpisał przygotowany w MON projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach, dzięki której każdy weteran poszkodowany, także żołnierz w służbie czynnej otrzyma dodatkowe pieniądze – dodatek weterana. To odpowiedź na postulaty weteranów, którzy z narażeniem zdrowia i życia pełnili służbę na misjach” – podkreślił szef MON.

Nowelizacja ustawy o weteranach działań poza granicami państwa umożliwia otrzymywanie zapomóg przez weteranów-funkcjonariuszy oraz poszkodowanych weteranów funkcjonariuszy na zasadach analogicznych, jakie otrzymują weterani (weterani poszkodowani) żołnierze i funkcjonariusze między innymi ABW i AW.

Nowelizacja zakłada, że wszyscy poszkodowani weterani będą mogli otrzymać specjalny dodatek – również ci, którzy nie pobierają emerytury, ani renty inwalidzkiej. Zmiany będą dotyczyły osób, którym odpowiedni organ przyznał status weterana poszkodowanego.

Dotychczas taki dodatek przysługiwał tylko tym weteranom, którzy nie pracują. Nowelizacja zakłada wprowadzenie prawa do wypłaty dodatku dla wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, niezależnie od tego, czy pozostają w czynnej służbie albo pracują czy nie. Wysokość dodatku dla weteranów poszkodowanych uzależniona jest od ustalonego procentu uszczerbku na zdrowiu.

Źródło: PAP Autor: Mikołaj Małecki

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSting ponownie wystąpił w Krakowie [FOTORELACJA]
Następny artykułPracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK