Zmiany wprowadzone w ostatnim czasie przez Sejm w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakładają na mieszkańców oraz zarządców nieruchomości nowe obowiązki w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi.
Jednym z częstych problemów i wyzwań, przed którymi staną przede wszystkim zarządy spółdzielni mieszkaniowych osiedli jest odpowiednie zabezpieczenie altan śmietnikowych.
Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku poprzez wyposażenie nieruchomości w worki lub pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, utrzymanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym oraz utrzymanie w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym miejsc gromadzenia odpadów.
Zapis ustawy wskazuje jednoznacznie, że zachowanie miejsc gromadzenia odpadów w odpowiednim stanie sanitarnym i porządkowym leży po stronie właścicieli nieruchomości. Dostępność altan śmietnikowych dla osób postronnych skutkuje możliwością podrzucania do nich odpadów, a także wystawiania odpadów wielkogabarytowych pod altany w sposób niekontrolowany. W świetle nowych przepisów, utrzymanie tego stanu będzie wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla mieszkańców. Nowe przepisy wprowadzają odpowiedzialność zbiorową za segregowanie odpadów w zabudowie wielorodzinnej – w związku z tym, brak odpowiedniej organizacji w tym zakresie spowoduje nałożenie kary na całą wspólnotę.
Rozwiązaniem tego problemu wydaje się być ograniczenie dostępności altan śmietnikowych jedynie dla mieszkańców. Powinny być one także zamykane i monitorowane. Takie działanie pozwoli na uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami na terenie gminy i zapobiegnie drastycznym wzrostom opłat za odbiór odpadów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS