Ustawa o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, która zakłada przesunięcie środków z Funduszu na wypłatę 13. emerytur, została podpisana w poniedziałek przez Prezydenta. W ubiegłym tygodniu projekt był procedowany w Parlamencie.
Ustawę z 20 grudnia 2019 r. o zmianie ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i niektórych innych ustaw podpisał w poniedziałek (23 grudnia) prezydent Andrzej Duda.
W myśl ustawy Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON) zmieni nazwę na Fundusz Solidarnościowy, zaś pieniądze z Funduszu będą mogły być przeznaczane nie tylko na osoby niepełnosprawne, ale także na emerytów i rencistów, czyli m.in. na tzw. trzynaste emerytury wraz z kosztami ich obsługi, a także renty socjalne oraz zasiłki pogrzebowe przysługujące w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną.
Pieniądze z Funduszu przekazane zostaną do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a minister finansów wpłaci do Funduszu Rezerwy Demograficznej pieniądze z budżetu państwa, zablokowane w części dotyczącej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Funduszowi natomiast udzielone zostanie do 9 mld zł pożyczki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.
Przychody SFWON pochodzą głównie z obowiązkowej składki w wysokości 0,15 proc. podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy, a także daniny solidarnościowej od dochodów osób fizycznych – w wysokości 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. Pierwszy raz daninę taką najbogatsi podatnicy zapłacą w 2020 r. od dochodów uzyskanych w 2019 r.
Źródło: Prezydent.pl
BPO
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS