A A+ A++

Odbudowa Pałacu Saskiego. W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa dotycząca odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Na potrzeby odbudowy zostanie powołana Rada Odbudowy oraz utworzona Spółka Celowa.

Odbudowa Pałacu Saskiego – ustawa

W Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (dalej także “ustawa”).

Ustawa określa zasady przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, organy właściwe w sprawach przygotowania i realizacji inwestycji, a także źródła finansowania inwestycji.

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic w Warszawie przy ulicy Królewskiej 6, 8 i 10/12 ma zostać wykonana według zewnętrznego kształtu architektonicznego, jaki obiekty te miały na dzień 31 sierpnia 1939 r.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli w dniu 8 września 2021 r.

Inwestycje w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie

Zgodnie z art. 3. ustawy inwestycje w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie (zwane dalej także „inwestycjami”) są celem publicznym w rozumieniu ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Obiekty powstałe w wyniku realizacji inwestycji zostaną przeznaczone na potrzeby Kancelarii Senatu i Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz na potrzeby podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną z przeznaczeniem na prowadzenie tej działalności. O szczegółowym przeznaczeniu obiektów na prowadzenie działalności kulturalnej, edukacyjnej lub społecznie użytecznej decyduje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Ustawodawca wskazał, że nieruchomościami, na których powstaną obiekty gospodaruje minister właściwy do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

Inwestycje są finansowane z budżetu państwa z części pozostającej w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub z innych źródeł. 5. W sprawach nieuregulowanych niniejszą ustawą stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r. poz. 1333, z późn. zm.), zwanej dalej „Prawem budowlanym”, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 735 i 1491), zwanej dalej „Kodeksem postępowania administracyjnego”.

Rada Odbudowy Pałacu Saskiego

Ustawa powołuje Radę Odbudowy, organ ma działać przy ministrze właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Do zadań Rady będzie należało m.in.:

– opiniowanie wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji;

– opiniowanie projektu budowlanego w zakresie dotyczącym odtworzenia historycznego układu urbanistycznego i budowlanego inwestycji;

– wyrażanie opinii w innych sprawach dotyczących inwestycji, przedstawionych Radzie przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Rada będzie się składać z 11 członków, w tym Przewodniczącego Rady, którym jest Generalny Konserwator Zabytków. Członkiem Rady będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wiedzą i doświadczeniem w zakresie procesów inwestycyjnych, architektury, urbanistyki, historii lub ochrony zabytków i opieki nad zabytkami.

Spółka Celowa do spraw odbudowy Pałacu Saskiego

W celu zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie Skarb Państwa utworzy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością – Spółkę Celową.

Przedmiotem działalności Spółki Celowej będzie przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, w tym wykonywanie zadań inwestora w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego.

Spółka Celowa, której kapitał zakładowy ma wynosić co najmniej 2 000 000 zł, nie będzie mogła prowadzić działalności innej niż wynikająca z przepisów ustawy, tworzyć innych podmiotów czy też nabywać akcji, udziałów lub podobnych tytułów uczestnictwa w innych podmiotach.

Zarząd Spółki Celowej będzie się składał z nie więcej niż 3 osób, natomiast w skład Rady Nadzorczej Spółki Celowej wejdzie 6 osób.

Przygotowanie inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego

W ustawie znajduje się także szereg szczegółowych przepisów dotyczących przygotowania inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, dotyczących m.in. decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, wniosku o wydanie decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, pozwolenia na budowę inwestycji, pozwolenia na użytkowanie inwestycji, wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji.

Podstawa prawna:

– USTAWA z dnia 11 sierpnia 2021 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie – Dziennik Ustaw rok 2021 poz. 1551

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkopolska: Mamy najniższe bezrobocie w Polsce!
Następny artykułSOK i policja przypominali kierowcom o bezpiecznym pokonywaniu przejazdów kolejowych