W czwartek Sejm uchwalił ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. Ustawa trafi następnie pod obrady Senatu.
Dzięki nowym przepisom możliwe będzie sprawniejsze prowadzenie inwestycji związanych z budową elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
– Wspaniały dzień dla polskiej energetyki! Sejm RP uchwalił ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych! Dziękuję za poparcie tego ważnego projektu dla rozwoju OZE. Czas na pracę w Senacie – skomentował na Twitterze Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii.
Przepisy zawierają szereg usprawnień dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Uproszczone zostały procedury administracyjne i prawne, skracające czas, w jakim inwestorzy mogą zrealizować inwestycje w tym obszarze. Przede wszystkim zaś przewidziano wsparcie dla tej branży. W pierwszej fazie działania systemu, dla farm o łącznej mocy wynoszącej 5,9 GW wsparcie to przyznawane będzie w drodze decyzji administracyjnej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Możliwość wejścia do tego systemu skończy się 30 czerwca 2021 r.
W kolejnych latach wsparcie przyznawane będzie już w formule aukcji. Nowa ustawa zakłada też, że inwestorzy zobowiązani będą do przeprowadzenia dialogu z potencjalnymi dostawcami materiałów i usług na potrzeby realizacji morskich farm wiatrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że nowe przepisy zachęcą inwestorów i przyspieszą proces transformacji polskiej energetyki na zeroemisyjne źródła energii.
Michał Kurtyka podpisuje deklarację o współpracy z krajami Bałtyckimi w obszarze morskiej energetyki wiatrowej. Fot./materiały prasowe
Zgodnie z zapowiedzią resortu klimatu, pierwsze farmy wiatrowe na polskim morzu pojawią się w 2024 r. i będą powstawać sukcesywnie aż do 2033 r. Zgodnie z projektem „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”, za 20 lat na Bałtyku ma być zainstalowanych od … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS