A A+ A++

Nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali jest do wyrzucenia. Tak przedstawiony na początku maja przez ministra zdrowia akt prawny podsumowali uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą “Farmacja Polska”. Według nich kolejna wersja ustawy nie rozwiązuje głównych problemów, z jakimi boryka się obecnie polska ochrona zdrowia.

W grudniu, do konsultacji społecznych skierowany został rządowy projekt ustawy o modernizacji szpitali. Maił on posłużyć optymalizacji jakości leczenia i poziomu bezpieczeństwa pacjenta w ramach spójnej polityki zabezpieczenia świadczeń medycznych, zgodnie z Mapą Potrzeb Zdrowotnych i Planów Transformacji. 

zobacz więcej

Modernizacja szpitali. Jest projekt o poprawie efektywności szpitalnictwa

Do projektu wpłynęło jednak tak dużo uwag, że resort zdecydował się przygotować nową propozycję prawną. Przedstawiony z początku maja, poprawiony przez Ministerstwo Zdrowia akt prawny, ponownie mierzy się z krytyką strony społecznej. Na co zwracali uwagę eksperci?

zobacz więcej

Restrukturyzacja szpitali. Przedstawiciele placówek mają wiele uwag

 

Brak spojrzenia komplementarnego na ochronę zdrowia

Ustawa o modernizacji szpitali to, jak mówił Tomasz Kopiec z Polskiej Federacji Szpitali, jeden z kluczowych aktów prawnych, które mają regulować ochronę zdrowia, w tym system szpitalnictwa. Niestety, prace nad nią się przedłużają, a kolejny kształt ustawy nie cieszy się uznaniem środowiska medycznego.

– Ten projekt nie przewiduje żadnych rozwiązań, które byłyby racjonalne – podkreślał Rudolf Borusiewicz ze Związku Powiatów Polskich.

Paneliści podkreślali, że jednym z głównych problemów tej ustawy jest jej zakres. Według zgromadzonych gości skupianie się tylko na modernizacji szpitali, kiedy polski system opieki zdrowotnej boryka się z wieloma problemami, jest błędne. 

– Dzisiaj należy myśleć o całości budowania odpowiedzialności przez system opieki nad pacjentem, a nie tylko wyłączać jeden z jego elementów – tłumaczył Tomasz Kopiec z Polskiej Federacji Szpitali.

Szpitale mają za mało pieniędzy, a środki są źle alokowane

Problemów w całej polskiej ochronie zdrowia nie brakuje. Sztandarowym, często podkreślanym, jest niewystarczające finansowanie, przez co szpitale zadłużają się lub idą na skróty, oferując pacjentowi takie leczenie, jakie dla ich finansów będzie opłacalne. W rezultacie chory narażony jest na otrzymanie terapii, która nie jest dla niego optymalna.

– Jeżeli pacjent przynosi duże straty i wpędza szpital w długi, to lekarz w pewnym momencie usłyszy od przełożonego, że ma skończyć leczenie, bo szpital się nie wypłaci – dodawała Dorota Korycińska z Rady Organizacji Pacjentów przy Ministerstwie Zdrowia.

Zadłużanie się szpitali, jak informował Rudolf Borusiewicz, jest również spowodowane zaniżoną wyceną świadczeń w takich specjalizacjach, jak ginekologia czy choroby zewnętrzne. Ustawa o modernizacji szpitali, nawet w nowym kształcie, według zaproszonych gości nie rozwiązuje tych problemów. 

Przez brak odpowiedniego finansowania pacjent zazwyczaj jest dużym kosztem dla systemu. Paneliści wskazywali, że żeby odwrócić ten trend, należałoby zainwestować w profilaktykę. 

– Inwestycja w zdrowie to inwestycja w profilaktykę. Uważam, że ma ona bardzo wysoką stopę zwrotu, ale w długim terminie. Jeśli nie będziemy mieć profilaktyki, nie będziemy mieć niskokosztowego pacjenta – tłumaczyła Dorota Korycińska.

Leki i programy lekowe

Zaproszeni goście wskazywali także na problem z sektorem leków. Jak tłumaczyła Irena Rej, ustawa o modernizacji szpitali praktycznie wcale nie odnosi się do usługodawców, takich jak firmy farmaceutyczne. Zmiany w tym obszarze są szczególnie potrzebne z uwagi na coraz częstsze braki leków.

– Nie może być wygrywany przetarg na tylko jeden lek, bo się łamie rynek i potem brakuje leków – podkreślała Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska.

Według panelistów wszystkie problemy wpływają na jakość leczenia pacjenta, któremu w ustawie o modernizacji szpitali, jak wskazuje Dorota Korycińska, nie poświęcono zbyt dużo miejsca.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Ustawa o modernizacji szpitali. Eksperci: nie rozwiązuje żadnych problemów. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosjanie przenoszą mistrzostwa z Krymu do Czeczeni. Bierze w nich udział wnuk Putina
Następny artykułJedna wypłata na “jeden adres”. Zwrot w sprawie dodatku węglowego