Sejm przyjął wszystkie 16 poprawek Senatu do nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która ma wzmocnić ochronę dzieci przed przemocą. Nowela nazywana “ustawą Kamilka z Częstochowy” to spełnienie postulatów społecznych po śmierci zakatowanego przez ojczyma ośmioletniego chłopca.
Przepisy nowelizujące kodeks rodzinny zostały przygotowane przez posłów Suwerennej Polski i złożone w Sejmie kilka dni po śmierci 8-letniego Kamila z Częstochowy.
Zmiany poparły 23 instytucje i organizacje pozarządowe, które już znacznie wcześniej postulowały wprowadzenie standardów ochrony dzieci, a także obowiązek analizowana najcięższych przypadków przemocy.
Uchwalona przez Sejm w piątek, 28 lipca nowelizacja zakłada m.in. opracowanie i wdrożenie jasnych ścieżek postępowania na wypadek podejrzenia krzywdzenia dziecka – w wyniku np. przemocy domowej czy przemocy rówieśniczej. Jak zapisano w przepisach, minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości określi w drodze rozporządzenia wzór kwestionariusza zagrożenia życia lub zdrowia dziecka. Kwestionariusz ma być wykorzystany przez pracowników socjalnych, policjantów i pracowników ochrony zdrowia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS