A A+ A++

Trybunał Konstytucyjny jednogłośnie orzekł niekonstytucyjność przepisów Apteka dla Aptekarza 2.0. To przepisy wprowadzone w zeszłym roku, które wg wielu obserwatorów rynku farmaceutycznego, ograniczyły swobodne funkcjonowanie aptek na rynku farmaceutycznym.

Apteka dla Aptekarza 2.0 to przepisy, które wprowadzono we wrześniu 2023 roku w ramach nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw. Już wówczas posłowie oraz przedstawiciele branży farmaceutycznej zwracali uwagę, że zmiana w prawie była wprowadzana z pominięciem wymaganego procesu legislacyjnego i bez niezbędnych konsultacji społecznych.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, ale jednocześnie w trybie kontroli następczej skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. Ten orzekł, że art. 2 i art. 12 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw są niezgodne z art. 118 ust. 1 i 3 oraz art. 119 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Podczas posiedzenia Trybunału stronę wnioskodawcy, czyli prezydenta, reprezentował prof. Dariusz Dudek, specjalista z dziedziny prawa konstytucyjnego z Instytutu Nauk Prawnych KUL. Zwrócił uwagę na kilka faktów, które w jego ocenie były najistotniejsze z perspektywy oceny pełnej legalności wprowadzonych przepisów. Według prof. D. Dudka kluczową kwestią sporną było wprowadzenie tak znaczącej zmiany w ramach poprawki do ustawy niezwiązanej z branżą farmaceutyczną. Zwrócił uwagę, że w tym samym czasie Komisja Zdrowia pracowała m.in. nad nowelizacją ustawy refundacyjnej. Co więcej, Komisja Zdrowia nie była w żaden sposób zaangażowana w prace nad przepisami o aptekach – zajmowały się tym komisje: Finansów Publicznych oraz Gospodarki i Rozwoju, na łączonym posiedzeniu. Na tymże posiedzeniu nawet przedstawiciele Biura Legislacyjnego zwracali uwagę na „nietypowy” tryb, w jakim przepisy dot. rynku aptek pojawiły się w projekcie nowelizacji.

Ponadto prof. D. Dudek podkreślił, że zmiana prawna, która tak diametralnie wpłynęła na rynek aptek, nie przeszła procesu konsultacji społecznych. Branża farmaceutyczna, oprócz uczestnictwa w pojedynczych posiedzeniach komisji, nie miała szansy skutecznie przedstawić swojego stanowiska. Nowelizacja przeszła, nie zważając na brak porozumienia w branży, której dotyczyła.

Apteka dla Aptekarza wprowadziła surowe ograniczenia w otwieraniu nowych aptek. To m.in. kryteria geograficzne (odległość między aptekami), liczba mieszkańców na obszarze, na którym ma powstać apteka oraz ograniczenie możliwości posiadania aptek do czterech punktów.

Według ustawodawcy miało to ograniczyć przejmowanie rynku aptecznego przez sieci. Jednak powoduje to utrudnienia przede wszystkim z perspektywy pacjenta, który ma mniejszy wybór aptek, a co za tym idzie – nie może udać się do tej apteki, w której leki są tańsze. Prof. D. Dudek w swoim wystąpieniu zadawał pytanie, komu te przepisy mają służyć – aptekarzom czy pacjentom?

Profesor D. Dudek zaznaczył, że niewątpliwym beneficjentem Apteki dla Aptekarza jest hurtownia farmaceutyczna Neuca. W 2023 roku, gdy wprowadzano zmiany prawne, Neuca posiadała ok. 30% polskiego rynku hurtu aptecznego, pozostając jego liderem. Przez ostatni rok notowała sukcesywny wzrost.

Od 2017 roku liczba aptek sukcesywnie spada, a wprowadzenie Apteki dla Aptekarza 2.0 jeszcze bardziej pogłębiło ten proces. Przy rosnącym problemie dostępu do lekarzy to farmaceuci są często pierwszymi, którzy mogą wspomóc leczenie, szczególnie osób starszych. Jednak aby zapewnić skuteczną opiekę farmaceutyczną, kluczowe jest zapewnienie bezpiecznego środowiska prawnego.

Orzeczenie zapadło jednogłośnie. Sprawa była rozpatrywana w składzie pięciu sędziów TK. Poza sędzią Sochańskim byli to przewodniczący składu Zbigniew Jędrzejewski, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Justyn Piskorski. Obecny był radca prawny Naczelnej Izby Aptekarskiej Krzysztof Buda.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCZŁUCHOWIANIE ŚLADAMI WEJHERÓW
Następny artykułMistrzostwa świata w kolarstwie szosowy Zurych 2024: trasy, program i plan relacji w TV