Wszystkie postępowania podatkowe i kontrole będą zawieszone, a egzekucja administracyjna może być wstrzymana – przewiduje ustawa antykryzysowa.
Na czas stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii zawieszeniu ulegają wszystkie terminy postępowań podatkowych, kontroli skarbowych i postępowań w sprawach podatków w sądach administracyjnych. Tak przewiduje uchwalona w nocy z piątku na sobotę ustawa antykryzysowa. Takie rozwiązanie może być korzystne dla podatników kontrolowanych, ale ci, którzy czekają na decyzję np. o zwrocie podatku – mogą na tym stracić.
Czytaj także:
Jeszcze w trakcie konsultacji ustawy rząd dostrzegł, że prowadzenie postępowań podatkowych i kontroli może być w dzisiejszych warunkach mocno utrudnione. Dlatego pierwotnie w projekcie ustawy pojawił się przepis dający ministrowi finansów możliwość wstrzymywania określonych kontroli i postępowań podatkowych. Jednak w projekcie, którym zajął się w piątek Sejm przepis ten sformułowano zupełnie inaczej.
Według art. 15zzs ustawy, ma zostać wstrzymany bieg terminów związanych z podatkami. Dotyczy to postępowań sądowo-administracyjnych, postępowań podatkowych, karnych skarbowych, kontroli podatkowych i kontroli celno-skarbowych. Przewidziano tez wyjątek dla sytuacji, w których organ może „zażądać dokonania określonej czynności” od podatnika lub kontrolowanego, mimo że postępowanie zostało wstrzymane. Będzie mogło to nastąpić w sytuacji, w której m.in. „wymaga tego interes publiczny lub ważny interes strony albo kontrolowanego”
Takie ustawowe wstrzymanie procedur chwali dr Jacek Matarewicz, adwokat w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Wskazuje on, że przeprowadzanie niektórych czynności procesowych w warunkach ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich byłoby nierozsądne. – Jednak w praktyce organy skarbowe często mają skłonność do wydłużania procedur, gdy jest to dla nich korzystne. Dotyczy to np. sytuacji, w których podatnik wygrywa spór podatkowy przed sądem, a organ dostaje sprawę do ponownego rozpatrzenia – zauważa ekspert.
Jak wskazuje Radomir Szaraniec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych, zdarzają się też przypadki, w których podatnik czeka np. na zwrot VAT, a z tych pieniędzy chce sfinansować np. wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. – Wtedy pożądane byłoby jak najszybsze przeprowadzenie postępowania. Trzeba oczekiwać od władz skarbowych aby zgodnie z zasadą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika tak interpretowano te nowe przepisy, by można było takie postępowanie prowadzić – sugeruje Szaraniec. Z kolei adw. Jacek Matarewicz zauważa, że takie postępowania i decyzje można by prowadzić, gdy nie jest konieczne przeprowadzanie postępowania dowodowego w formie przesłuchania świadków, stron czy oględzin.
W nowych przepisach jest mowa o wstrzymaniu biegu terminów procesowych i sądowych. Nie ma tam mowy o wstrzymaniu biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych. Oznacza to, że n … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS