Data dodania: 2019-09-07 (09:46) Komentarz giełdowy XTB
W trakcie ostatniej sesji giełdowej tygodnia nastroje na rynku nie są już tak optymistyczne jak w poprzednich dniach. Na europejskich parkietach obserwujemy mieszaną sytuację. Co prawda, niemiecki DAX i polski WIG20 wypracowują całkiem przyzwoite wzrosty, ale reszta indeksów dużych spółek ze Starego Kontynentu znajduje się w okolicach wczorajszych cen zamknięcia.
Również indeksy z Wall Street nie mogą znaleźć kierunku w pierwszych godzinach sesji i poruszają się przy czwartkowych zamknięciach.
Opublikowany dziś raport z amerykańskiego rynku pracy pokazał nieco słabszy wzrost zatrudnienia niż oczekiwano. Przypomnijmy, że wcześniej w tym tygodniu opublikowany został indeks ISM dla sektora przemysłowego, który zasygnalizował kurczenie się sektora. Taka kombinacja sprawia, że szansa na obniżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w trakcie najbliższego posiedzenia wzrasta. Z drugiej jednak strony, w amerykańskiej gospodarce utrzymało się przyzwoite tempo wzrostu płac, co można uznać za jastrzębi czynniki. Więcej pewności w kontekście kolejnych ruchów powinniśmy mieć dziś po przemówienia Jerome Powella o godzinie 18:30. Wskazówki sugerujące głębsze cięcia byłyby czynnikiem wspierającym indeksy giełdowe.
Dużą spółką z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, która wyróżnia się dziś negatywnie jest Kruk. Polskie przedsiębiorstwo windykacyjne opublikowało rozczarowujący raport wyników, który pokazał znacznie niższy zysk netto niż przed rokiem. Z kolei akcje Ursusa kontynuują rajd wywołany pojawieniem się informacji o znalezieniu inwestora. Dziś spółka zyskuje ponad 20%, a wzrost w ciągu ostatnich trzech dni przekracza już 100%.
W najbliższych tygodniach kondycja indeksów giełdowych będzie w dużej mierze zależna od ruchów największych banków centralnych. Już w przyszłym tygodniu swoją decyzję ogłosi Europejski Bank Centralny i oczekuje się, że może on poluzować politykę. Kluczowy będzie jednak sposób w jaki to luzowanie zostanie przeprowadzone. Samo cięcie stóp mogłoby rozczarować rynek i doprowadzić do przeceny sektora bankowego. Szansą na wzrosty byłoby wznowienie programu luzowania ilościowego. Niemniej Draghi może zechcieć odwlec wznowienie programu QE do czasu kiedy stery w EBC przejmie Christine Lagarde.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
2019-12-17 Komentarz giełdowy XTB
Rynek giełdowy zachowywał się podczas wtorkowej sesji bardzo mieszanie. Po pierwsze obserwowane było spore cofnięcie na europejskich rynkach, natomiast na Wall Street wzrosty były bardzo ograniczone, nawet pomimo świetnych wieści płynących z gospodarki. Czy kolejny rok będzie ponownie przebiegał pod dyktando takich czynników geopolitycznych jak wojna handlowa oraz Brexit?
2019-12-16 Komentarz giełdowy XTB
Podczas pierwszej sesji w nowym tygodniu utrzymują się pozytywne nastroje. Wzrosty na światowym rynku akcji są wspierane przez zniwelowanie dwóch głównych czynników ryzyka, które od dłuższego czasu “wisiały” w powietrzu. Wstępne porozumienie w ramach fazy I umowy handlowe pomiędzy USA, a Chinami oraz wygrana konserwatystów w wyborach parlamentarnych w UK dają nadzieje na spokojne i dobre zamknięcie roku.
2019-12-13 Komentarz giełdowy XTB
Dokonało się. Wiele miesięcy negocjacji doprowadziły w końcu do osiągnięcia porozumienia pomiędzy Chinami oraz Stanami Zjednoczonymi. Jest to porozumienie handlowe pierwszej fazy, które ma na celu rozpoczęcie redukcji nierówności handlowych między obiema gospodarkami. Teoretycznie cała sytuacja wydaje się być pozytywna. Mamy jednak do czynienia z wyraźnymi spadkami na Wall Street. Czy również tym razem sprawdzi się rynkowe porzekadło: kupuj plotki, sprzedawaj fakty?
2019-12-12 Komentarz giełdowy XTB
Donald Trump zafundował dzisiaj ogromny prezent niemal wszystkim inwestorom na świecie. Wskazał, że USA oraz Chiny są bardzo bliskie podpisania porozumienia. Oczywiście na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie byliśmy zwodzeni takimi informacjami, ale tym razem podane są pewne szczegóły, które naprawdę mogą napawać optymizmem. Czy jest wobec tego szansa na podpisanie tego porozumienia w najbliższych tygodniach?
2019-12-10 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować podwyższona zmienność na rynku akcji. Wszystko za sprawą powrotu doniesień dotyczących wojny handlowej między USA, a Chinami. W godzinach porannych indeksy giełdowe znajdowały się pod presją sprzedających z powodu doniesień chińskiego MSZ, które sugerowały brak postępów w negocjacjach ze Stanami Zjednoczonymi.
2019-12-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach finansowych są dzisiaj wręcz szampańskie. Tym razem to nie efekt statystyczny, nazywany Rajdem Świętego Mikołaja, a efekt genialnych danych ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie nawet mieszane informacje z frontu handlowego nie są w stanie zepsuć świetnych nastrojów wśród inwestorów.
2019-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Ogromna część najważniejszych indeksów giełdowych na świecie znajduje się wciąż w okolicach historycznych szczytów. Jednakże ostatnio spora niepewność, mieszane dane makroekonomiczne doprowadziły do wyraźnego cofnięcia na większości z nich. Wciąż wygląda to jedynie na korektę, w szczególności, że cały wczorajszy dzień przyniósł spore odrobienie strat.
2019-12-03 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi kontynuację spadków na rynku akcji. Na parkiecie sporo się dzieje. Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest prezydent USA. Po tym jak wczoraj Donald Trump uaktywnił się na Twitterze, indeksy na całym świecie zaczęły spadać. Dodatkowo rozczarowujący odczyt ISM dla sektora przemysłowego w USA dołożył swoje. We wtorek możemy obserwować dalsze osłabienie dolara amerykańskiego, jak i kontynuację przeceny na giełdach.
2019-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Świat finansowy żyje w zasadzie tylko jednym wątkiem – wojną handlową. Wczorajsze minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie wpłynęło zbyt mocno na rynek. Owszem minutes potwierdziło to, że nie powinniśmy oczekiwać kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest raczej negatywną informacją dla giełd.
2019-11-19 Komentarz giełdowy XTB
Kolejny dzień i kolejne rekordy. Europejskie indeksy, a w szczególności niemiecki DAX w pewnym momencie sesji zyskiwały nawet 2% w oczekiwaniu na rychłe osiągnięcie porozumienia handlowego przez Chiny oraz Stany Zjednoczone. Podobna sytuacja wystąpiła na Wall Street – pozytywne otwarcie i nowe rekordy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS