A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Na internetowej stronie białoruskiej straży granicznej w kolejnym komunikacie dotyczących uchodźców koczujących w pobliżu Usnarza Górnego napisano, opatrując wpis szeregiem zdjęć z obozowiska: „Grupa 32 uchodźców z Afganistanu, w tym kobiety i małoletnie dzieci, nadal przebywa na granicy polsko-białoruskiej”.

Uchodźcy na granicy. Dotarła kolejna pomoc

Białoruscy pogranicznicy twierdzą: „Wobec braku jakiejkolwiek pomocy ze strony polskiej, Państwowy Komitet Graniczny po raz drugi zezwolił Biuru Wysokiego Komisarza ONZ na Białorusi i Białoruskiemu Towarzystwu Czerwonego Krzyża na pozostawienie na granicy artykułów pierwszej potrzeby, zestawów żywnościowych i wody dla uchodźców, którzy zostali zatrzymani przez polskie siły bezpieczeństwa na terytorium Polski i doprowadzeni do granicy białoruskiej prawie miesiąc temu. Podczas przekazywania pomocy humanitarnej Afgańczycy otwarcie mówili, że wszyscy są wyczerpani i przygnębieni, ale mają nadzieję, że strona polska rozpatrzy wnioski o nadanie statusu uchodźcy w Unii Europejskiej złożone za pośrednictwem obrońców praw człowieka”.

Dodano: „Pomimo tego, że uchodźcy przebywają na terytorium Polski, a ich dokumenty znajdują się w polskich organizacjach praw człowieka, oficjalne polskie władze nie podejmują żadnych działań w celu rozwiązania tej sytuacji. Zamiast tego polska straż graniczna postawiła płot z drutu kolczastego, który pozbawia uchodźców jakiejkolwiek fizycznej pomocy z Polski”.

Obóz uchodźców w Usnarzu Górnym. Pomoc dostarczył białoruski Czerwony Krzyż i biuro UNHCR Fot. gpk.gov.by

Straż graniczna. Bez „twardych” dowodów

Państwowy Komitet Graniczny Białorusi wskazał także: „Przedstawiciele polskich sił bezpieczeństwa stacjonujący na linii granicznej nadal nie pozwalają obrońcom praw człowieka, organizacjom humanitarnym i dziennikarzom na dotarcie do uchodźców. Takie działania nie tylko utrudniają organizacjom międzynarodowym i europejskiej opinii publicznej dostęp do wiarygodnych informacji, ale także przyczyniają się do tuszowania bezprawnych działań Polski wobec osób uciekających przed wojną i szukających ochrony w krajach UE”.

Przypomnijmy, że kwestia lokalizacji obozowiska w pobliżu Usnarza Górnego od początku, kiedy powstało, budzi wątpliwości. Polska Straż Graniczna wciąż twierdzi, że jest ono po stronie białoruskiej.

Jeszcze w końcu sierpnia m.in. poseł Franciszek Sterczewski podnosił, że znajduje się ono po stronie polskiej. Tak ma też wynikać z mapy satelitarnej, jaka trafiła do sieci. Po skierowaniu przez „Wyborczą” w końcu sierpnia próśb do rzeczniczki SG Anny Michalskiej o przedstawienie „twardych” dokumentów na to, że obozowisko jest faktycznie po białoruskiej stronie, dotąd ich nie otrzymaliśmy – mimo że rzeczniczka utrzymywała wówczas, że odpowiednią odpowiedź przygotowuje pion geodezyjno-kartograficzny SG.

W niedzielę (12 września) Aleksander Łukaszenka w czasie manewrów Zapad-2021 (prowadzonych też przy polskiej granicy) oświadczył na poligonie pod Baranowiczami, że nie zamierza rozmawiać z Zachodem, dopóki wobec Białorusi „nie zostaną zniesione bezmózgie sankcje” i „poniżanie naszych ludzi”. Jak można było zrozumieć, warunek ten dotyczył też sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wypychania tu uchodźców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAcropolis jest częścią historii
Następny artykułSprzedajesz w systemie Tax Free? Nie zapomnij o ważnym obowiązku