Gmina wykonująca odpłatnie, w ramach zadań własnych o charakterze obowiązkowym, czynności świadczenia usług opiekuńczych i umieszczania w domu opieki społecznej, działa jako organ władzy publicznej, a nie podatnik.
W grudniu 2016 r. gmina wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Konkretnie chodziło o to czy z tytułu świadczenia usług opiekuńczych oraz umieszczania osób potrzebujących w Domu Pomocy Społecznej (DPS) występuje w roli podatnika VAT? A także czy środki związane z nienależnie pobranymi świadczeniami rodzinnymi i zasiłkami z pomocy społecznej będą stanowić wynagrodzenie za usługi podlegające opodatkowaniu VAT?
W opinii samorządowców gmina nie występuje w tym przypadku w roli podatnika VAT, a opisane czynności nie stanowią odpłatnych usług podlegających opodatkowaniu. Jeśli chodzi o nienależnie pobrane świadczenia to także nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu VAT.
Czytaj także: VAT w gminie: rozrywka czy upominki dla dzieci bez podatku – wyrok NSA
Inaczej sprawę widział fiskus. Nie kwestionował co prawda, że organizowanie i świadczenie usług opiekuńczych oraz prowadzenie i zapewnienie miejsc w domach pomoc…
Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów “Rzeczpospolitej”
Oferta promocyjna: dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za miesiąc!
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plu … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS