A A+ A++
Reklama

Badanie USG jest zalecane zawsze, gdy istnieje potrzeba oceny struktury tarczycy. Jest to zazwyczaj pierwsze badanie obrazowe, które się wykonuje. Gruczoł tarczycy leży powierzchownie, dlatego dostęp do niego jest prosty i łatwy dla lekarza. Badanie trwa zazwyczaj kilka minut i jest bezbolesne. Sprawdź, jakie są wskazania do badania USG tarczycy.

Reklama

USG tarczycy (badanie ultrasonograficzne tarczycy) to nieinwazyjna metoda oceny struktury gruczołu. Aparat ultrasonograficzny wysyła impulsy ultradźwiękowe, które następnie wracają do urządzenia i dostarczają informacji o położeniu narządów i tkanek. Badanie USG tarczycy pozwala zbadać strukturę narządu, ale też jego położenie względem innych tkanek.

Tarczyca jest gruczołem, który jest aktywny hormonalnie. Produkuje i uwalnia hormony, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu. Hormony tarczycy to tyroksyna (T4) oraz trójjodotyronina (T3). Jeśli hormony są produkowane i uwalniane w nieodpowiednim stężeniu, konsekwencje dotykają wszystkie tkanki i organy wewnętrzne, zaburzając ich dotychczasową pracę.

Tarczyca jest położona w okolicy szyi. Składa się z dwóch płatów, które są połączone cieśnią.

Badanie USG tarczycy – po co się wykonuje?

Lekarz, który wykonuje badanie USG może ocenić wielkość tarczycy, jej kształt, położenie oraz strukturę w czasie badania. Obrazowanie ultrasonograficzne jest badaniem dokładnym. Pozwala obejrzeć ewentualne zmiany, które w badaniu palpacyjnym mogą być niewyczuwalne w kilku przekrojach. To także doskonałe narzędzie do wstępnej oceny struktury narządu bez konieczności wykonywania biopsji.

Oczywiście, ocena charakteru ewentualnej zmiany uwidocznionej za pomocą badania USG jest trudna, ponieważ badanie ultrasonograficzne nie jest w stanie ocenić z jakich komórek wywodzi się dana nieprawidłowość i nie jest też w stanie ocenić, czy uwidoczniona zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

Jeśli lekarz wykryje zmianę w obrazie tarczycy w badaniu USG, może określić jej echogeniczność, ocenić jej krawędzie (czy zmiana jest ograniczona od miąższu tarczycy czy nie) oraz sprawdzić, czy w strukturze nieprawidłowości stwierdza się ogniska zwapnienia.

USG tarczycy jest doskonałą metodą, która sprawdzi się w przypadku diagnozowania torbieli tarczycy. Jest także bardzo ważnym badaniem w przypadku nowotworów tarczycy.

Badanie USG tarczycy – wskazania:

Badanie zaleca się wykonać osobom, u których stwierdzono nieprawidłowe wyniki w badaniu stężenia TSH, T3, T4 lub przeciwciał anty-TPO i anty-TG. Inne wskazania do USG tarczycy to:

  • objawy charakterystyczne dla niedoczynności lub nadczynności tarczycy,
    badania kontrolne u osób ze zdiagnozowanym schorzeniem tarczycy (monitoring),
  • monitorowanie nawrotów w przypadku wcześniejszego usunięcia zmiany,
  • profilaktyka w przypadku osób, u których stwierdzono predyspozycje do wystąpienia schorzeń tarczycy.

Jak wygląda badanie USG tarczycy?

Badanie jest bezbolesne, trwa około 10-15 minut lub dłużej, jeśli lekarz zauważył nieprawidłowości, którym będzie musiał poświęcić nieco więcej uwagi, by je dokładnie opisać (kształt, wielkość i położenie).

Do badania nie należy się specjalnie przygotowywać. Lekarz poprosi Pacjenta, by ten się położył, następnie posmaruje delikatnie okolicę szyi specjalnym żelem i przyłoży do niej głowicę urządzenia. Specjalista będzie przesuwał głowicę w okolicy szyi, by dokładnie ocenić strukturę gruczołu.

Lekarz wykona zdjęcia tarczycy, które następnie wydrukuje i dołączy do opisu badania. W przypadku stwierdzenia obecności nieprawidłowości, specjalista może skierować Pacjenta na biopsję tarczycy. Biopsja tarczycy polega na nakłuciu narządu w celu pobrania komórek lub całego wycinka gruczołu. Dzięki temu, możliwe jest przeprowadzenie badania histopatologicznego tarczycy, które informuje między innymi o tym, czy wykryta zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy.

Profilaktyczne badanie USG tarczycy:

W zależności od zaleceń lekarza prowadzącego badanie USG tarczycy należy wykonywać co pół roku, co rok, co dwa lub trzy lata. Osoby, które mają stwierdzone nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy powinny wykonywać badanie częściej. Podobnie, jak osoby, u których występuje genetyczna skłonność do schorzeń tarczycy, natomiast osoby, u których nie wykryto żadnych nieprawidłowości wcześniej w funkcjonowaniu i strukturze tarczycy, mogą wykonywać badanie co rok, co dwa lata lub co trzy – w zależności od zaleceń specjalisty.

Badanie USG tarczycy – przeciwwskazania:

USG tarczycy jest bezbolesne i nieinwazyjne, dlatego nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Artykuł opracowany ze wsparciem przychodni:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWystęp Lewandowskiego i Piątka z Anglią zagrożony? Rzecznik PZPN uspokaja
Następny artykułCzechy. Pacjentka z Uścia nad Orlicą ma być przewieziona do szpitala w Polsce