A A+ A++

Badanie ultrasonograficzne (USG) brzucha jest nieinwazyjnym i bezpiecznym testem diagnostycznym, który umożliwia wizualizację struktur wewnętrznych jamy brzusznej. Jest to przydatne narzędzie, które pozwala na ocenę wielu narządów, w tym żołądka, wątroby, trzustki, a także umożliwia wykrycie stanów patologicznych, takich jak zapalenie otrzewnej. Na czym polega badanie USG jamy brzusznej? Kiedy należy je wykonać?

USG brzucha – gdzie wykonać?

USG brzucha to badanie, które wykonuje się w celach diagnostycznych, a także profilaktycznych. Główne wskazania do wykonania badania to m.in. bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunka, gazy, krwawienie z jamy brzusznej, zwiększenie obwodu brzucha. USG może być przeprowadzone zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Badanie USG brzucha prywatnie jest dostępne w wielu klinikach i prywatnych gabinetach radiologicznych. Wybór prywatnej opcji może zapewnić szybszy dostęp do badania oraz bardziej komfortowe warunki. Cena usg jamy brzusznej zależy od badanego obszaru, danej placówki oraz lekarza, który je wykonuje. Przed badaniem warto zapoznać się z cennikiem. Placówki oferują takie badania usg jamy brzusznej jak:

  • USG żołądka – jest często wykonywane w celu oceny tego narządu. USG żołądka może pomóc w identyfikacji owrzodzeń, guzów, stanów zapalnych oraz innych patologii związanych z tym narządem.

  • USG wątroby – jest kluczowe w diagnostyce chorób wątroby, takich jak stłuszczenie, marskość, czy obecność guzów.

  • USG trzustki – może pomóc w identyfikacji zmian takich jak torbiele, nowotwory czy zapalenia.

Oprócz tego można wykonać USG pęcherzyka żółciowego, USG śledziony, USG pęcherza moczowego, miednicy małej czy aorty brzusznej.

Zapalenie otrzewnej

USG brzucha może również pomóc w diagnozowaniu stanów nagłych, takich jak zapalenie otrzewnej. Choroba ta charakteryzuje się stanem zapalnym błony otrzewnej, która otacza narządy w jamie brzusznej. USG może pomóc w identyfikacji płynów lub wykwitów w jamie otrzewnej, co jest niezwykle istotne w procesie diagnostycznym.

Przygotowanie do USG brzucha

Przygotowanie do badania USG narządów jamy brzusznej ma duży wpływ na uzyskanie dobrego obrazu narządów wewnętrznych, pomaga otrzymać dokładne wyniki. Standardowe zalecenia obejmują:

  • Wstrzymanie się od jedzenia – w zależności od celu badania, może być wymagane wstrzymanie się od jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem. Jeżeli badanie odbywa się rano, ostatnim posiłkiem powinna być lekka kolacja.

  • Lekkostrawna dieta – w przeddzień badania zaleca się unikanie ciężkich posiłków, które mogą utrudnić wizualizację narządów brzucha. Zabroniony jest alkohol, napoje gazowane, wzydmajace pokarmy. Ważne jest również, aby ograniczyć palenie.

  • Leki lekarze zalecają, aby zażyć 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych (osoby otyłe 3 kapsułki). Przed badaniem należy również zadbać o odpowiednie wypróżnienie.

  • Nawodnienie – godzinę przed badanie pacjent powinien wypić ok. litr wody, a na badanie zjawić się z pełnym pęcherzem.

Badanie USG brzucha jest ważnym narzędziem diagnostycznym w medycynie, które umożliwia ocenę wielu narządów wewnętrznych w obrębie jamy brzusznej. Może być przeprowadzone zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Przygotowanie do badania nie jest skomplikowane, najważniejsza jest lekkostrawna dieta. Dzięki USG brzucha można szybko wykryć stany chorobowe i rozpocząć leczenie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicja Dąbrowa Górnicza: Ucieczki nastolatków: perspektywa psychologiczna i aspekty poszukiwawcze. E-book dla rodziców, nauczycieli i pedagogów pracujących z nastolatkami
Następny artykułW czasie białostockiego wieczoru PiS zapadła grobowa cisza, a w KO euforia. Trzecia Droga liczy na dwa, trzy mandaty