A A+ A++

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i kilka innych krajów podpisały traktat dotyczący bezpieczeństwa sztucznej inteligencji opracowany przez Radę Europy, międzynarodową organizację ds. standardów i praw człowieka. Ten przełomowy traktat, znany jako Konwencja Ramowa o sztucznej inteligencji i prawach człowieka, demokracji i praworządności, został podpisany w Wilnie na Litwie. Jest to pierwsze prawnie wiążące porozumienie międzynarodowe mające na celu zapewnienie zgodności systemów sztucznej inteligencji z wartościami demokratycznymi.

Trzy główne obszary

Traktat koncentruje się na trzech głównych obszarach: ochronie praw człowieka (w tym prywatności i zapobieganiu dyskryminacji), ochronie demokracji i utrzymaniu praworządności. Zapewnia także ramy prawne obejmujące cały cykl życia systemów sztucznej inteligencji, promujące innowacje i zarządzające potencjalnym ryzykiem.

Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Unia Europejska i kilka innych krajów podpisały traktat dotyczący bezpieczeństwa sztucznej inteligencji opracowany przez Radę Europy.

Sygnatariusze i nieobecni

Oprócz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i UE do pozostałych sygnatariuszy traktatu należą Andora, Gruzja, Islandia, Norwegia, Mołdawia, San Marino i Izrael. Wśród nieobecnych znajduje się kilka dużych krajów z Azji i Bliskiego Wschodu oraz oczywiście Rosja, ale zgodnie z oświadczeniem Rady Europy, każdy kraj będzie mógł do przystąpić w przyszłości, o ile zobowiąże się do przestrzegania postanowień.

„Musimy zadbać o to, aby rozwój sztucznej inteligencji podtrzymał nasze standardy, a nie je podważał” – stwierdziła w oświadczeniu sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. „Konwencja Ramowa ma właśnie to zapewnić. Jest to mocny i wyważony tekst – będący wynikiem otwartego i inkluzywnego podejścia, zgodnie z którym został sporządzony i które zapewniło korzyści z wielu perspektyw eksperckich”.

Traktat wejdzie w życie trzy miesiące po ratyfikacji przez pięciu sygnatariuszy, w tym co najmniej trzy państwa członkowskie Rady Europy. Łączy on niedawne wysiłki na rzecz uregulowania sztucznej inteligencji, w tym brytyjski szczyt dotyczący bezpieczeństwa AI, proces AI w Hiroszimie pod przewodnictwem G7 oraz rezolucję ONZ w sprawie sztucznej inteligencji.





Obserwuj nas w Google News

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak skutecznie korzystać z praw ucznia? Skontaktuj się z Miejskim Rzecznikiem Praw Ucznia
Następny artykułЗСУ вдалося повернути під контроль частину Нью-Йорку: карта бойових дій 6 вересня