A A+ A++

Do poniedziałku opady w sąsiedztwie pobliskiego laboratorium UC Berkeley Central Sierra Snow Lab wyniosły w tym miesiącu łącznie rekordowe niemal 492 cm śniegu. Poprzedni rekord pochodził z 1970 roku i wynosił 456,4 cm.

Tylko w ciągu ostatniej doby spadło tam około 99 cm śniegu. Według prognoz opady grudniowe mogą przekroczyć łącznie 508 cm.

Według amerykańskiej gazety laboratorium zostało zbudowane w 1946 roku przez biuro ds. zasobów wodnych (USWB) i korpus inżynieryjny armii. Prowadzi ono jeden z najdłużej działających ręcznych rejestrów głębokości śniegu na świecie, sięgający 1879 roku.

– To była bardzo korzystna burza śnieżna dla regionu Sierra – ocenił Dan McEvoy, klimatolog z zachodniego Regionalnego Centrum Klimatycznego.

W opinii McEvoy’a grudniowe opady stworzyły pokrywę śnieżną. Wcześniejsze były bardziej mokre, śnieg zalegał na wyższej wysokości, ale potem temperatura i ilość śniegu spadły.

– To jest dobre zarówno ze względu na stan wody, jak i z uwagi na lawiny – wyjaśnił McEvoy. Jak dodał, pomoże to również utrzymać dobre warunki śniegowe w ośrodkach narciarskich nawet jeśli w regionie pojawi się susza.

– To był imponujący grudzień – ocenił McEvoy, ostrzegając jednak, że możliwe jest ponowne pojawienie się suszy.

– Gdybym miał zwrócić uwagę na jedną sprawę, to jest to, że susza się nie skończyła. Potrzebujemy, aby burze występowały w zimie – tłumaczył klimatolog.

W połowie października „Los Angeles Times” ostrzegał, że poziom wody w jeziorze Tahoe jest tak niski, że nie zasila ono jedynej wypływającej z niego rzeki Truckee, co zagraża wędrówkom łososia, a także turystyce.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarciany wygrały milion złotych!
Następny artykułPrezes TK oburzona zwrotem „trybunał Julii Przyłębskiej”. „Za Rzeplińskiego nikt tak nie mówił”