Administracja Bidena szykuje się do zaostrzenia ograniczeń eksportowych do Chin w odpowiedzi na chińskie przepisy legislacyjne, które mają na celu ograniczenie eksportu metali ziem rzadkich, takich jak gal i german, niezbędnych do produkcji półprzewodników.
Odcięcie od chmury za ograniczenie kluczowych rzadkich metali?
Amerykańscy urzędnicy tym razem nie planują jednak ograniczyć eksportu sprzętu czy technologii, ale zablokować dostęp do możliwości przetwarzania w chmurze w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w przypadku systemów związanych z urządzeniami sztucznej inteligencji. Od dawna wiadomo, że kontrola eksportu technologii do Chin to fikcja i niezwykle łatwo jest uzyskać licencje od urzędników, którzy niezbyt wnikliwie analizują dokumenty. W efekcie wiele technologii zostało bezrefleksyjnie przekazanych do Państwa Środka. USA najwyraźniej szukają innej drogi uprzykrzenia życia KPCh, blokując dostęp na największej mocy obliczeniowej – przetwarzania w chmurze.
W odpowiedzi na ograniczenia eksportu galu i germanu z Chin do USA, administracja Bidena chce zablokować Chińczykom dostęp do swoich usług w chmurze.
Ograniczenie dostępu do amerykańskich rozwiązań w chmurze wykorzysta Alibaba i inni.
Jeśli nie można uzyskać najnowszych chipów do swojego centrum danych, zawsze można kupić dostęp do nich w środowisku chmurowym. Biały Dom chce jednak przerwać ten scenariusz, zmuszając dostawców usług chmurowych, takich jak Microsoft, Google, Amazon i innych, do ubiegania się o licencję od rządu Stanów Zjednoczonych w celu obsługi chińskich klientów. Departament Handlu USA będzie nadzorował wdrożenie tego nowego ograniczenia, które ma zostać wprowadzone w najbliższych tygodniach. Trzeba jednak pamiętać, że Chiny mają swoje centra, a usługi chmurowe są mocno rozwijane przez firmy takie jak Alibaba, czy Huawei.
Obecnie około 85% światowej produkcji metali ziem rzadkich musi przechodzić przez zakłady przetwórcze w Chinach, co świadczy o potędze kraju w tej dziedzinie i możliwościach osiągnięcia niezależności od Zachodu. USA i inne kraje muszą znaleźć inne źródła, jednak do tego potrzebna jest infrastruktura, odpowiednie i opłacalne w wydobyciu złoża i łańcuch dostaw. Łatwiej powiedzieć, niż zrobić.
Chiny posiadają przewagę, którą ostatecznie wykorzystali, nakładając ograniczenia na eksport galu i germanu. German jest jednym z przełomowych materiałów, które mają zastosowanie w półprzewodnikach nowej generacji. Chiny to największy na świecie producent i posiadacz zapasów obu tych rzadkich metali i ciężko o alternatywne źródła zaopatrzenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS