A A+ A++

Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd. Tak wynika z rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24GO

W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który debatował o harmonogramie “odmrażania” państwa w związku z epidemią. W poniedziałek wszedł w życie pierwszy etap tego harmonogramu.

– Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przychylił się podczas sobotniego posiedzenia do wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby uruchomić niezbędną obsługę dla obywateli w administracji publicznej, w tym administracji samorządowej. Odbędzie się to przy zachowaniu wysokich wymogów sanitarnych – poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przypomniał w rozmowie z PAP, że w związku z epidemią zadania urzędów były dotąd ograniczone wyłącznie do wykonywania zadań niezbędnych dla obywateli.

Lista zadań

Rozporządzenie z 19 kwietnia dokładnie określa, co należy rozumieć jako “zadania niezbędne”.

Są to zadania związane z: rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska.

– Te zadania najpóźniej od środy wszystkie urzędy administracji publicznej powinny realizować – zaznaczył Szefernaker. – Duża część urzędów do tej pory wykonywała część z tych obowiązków, ale niektóre z tych zadań nie wszędzie były wykonywane. Chcemy więc, aby te zadania były jednolite w skali kraju – dodał.

Przepis ma obowiązywać od środy 22 kwietnia. – Przepis rozporządzenia zakłada też, że urzędy muszą oczywiście zachowywać zasady bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak przekonani, że kierownicy urzędów będą najlepiej wiedzieli, jak to bezpieczeństwo obywatelom zapewnić – powiedział wiceszef MSWiA.

Szefernaker dodał, że ta zmiana to m.in. efekt wniosków wpływających od obywateli i inwestorów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCeny ropy spadają. Magazyny pękają w szwach
Następny artykuł“Ogromne niebezpieczeństwo transmisji wirusa”. Pocztowi związkowcy apelują do marszałka Senatu