A A+ A++

Sześcioosobowa delegacja z Krosna przyjechała do Gdyni, żeby przyjrzeć się rozwiązaniom z zakresu dostępności, które są stosowane w naszym mieście. Podczas wizyty studyjnej urzędnicy odwiedzi m.in. Gdynia Arenę, Park Centralny, Muzeum Emigracji czy budynek magistratu. O miejskich standardach opowiedzieli im pracownicy Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni oraz Marek Wysocki, ekspert ds. dostępności.

Krosno chce być miastem dostępnym dla każdego. Tamtejsi samorządowcy szykują się do wprowadzenia zmian i nowych rozwiązań w tym zakresie. Przy ich wdrażaniu chcą korzystać z doświadczeń tych, którzy znajdują się w gronie liderów dostępności. Dlatego nawiązali współpracę z Gdynią. Jej efektem była wizyta studyjna, podczas której urzędnicy i pracownicy jednostek organizacyjnych z Krosna przyglądali się rozwiązaniom stosowanym w naszym mieście. Dowiedzieli się też, jak tworzyć przyjazne przestrzenie, z których mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

– Krosno zaprosiło nas do współpracy. Mieliśmy spotkanie online, otrzymaliśmy konkretne pytania, poruszaliśmy rozmaite tematy związane z dostępnością. Zostaliśmy również poproszeni o zaprezentowanie rezultatów naszych działań na żywo. Nadarzyła się okazja i przedstawiciele tego miasta mogli tu przyjechać. Zwiedzili różne obiekty. Pokazaliśmy im, jakie są wzorce i standardy i jak się udostępnia miasto dla wszystkich – mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością.

– Ta wizyta studyjna jest częścią projektu „Krosno – miasto dostępne dla każdego”, na którego realizację otrzymaliśmy dofinansowanie z Funduszy Norweskich. W ramach przedsięwzięcia wdrażamy wiele działań, między innymi te dotyczące dostępności. Kolejnym krokiem będzie organizacja szkoleń dla pracowników gminy. Gdynia jest miastem partnerskim Krosna w ramach tego projektu – tłumaczy Anna Dziadosz, zastępca naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krosna, koordynator ds. dostępności.

Do Gdyni przyjechała sześcioosobowa delegacja. Wizyta studyjna trwała od 23 do 25 maja. Pierwszego dnia nasi goście uczestniczyli w gali konkursu „Gdynia bez barier”. Drugiego dnia rozmawiali z przedstawicielami Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni oraz Beatą Wachowiak-Zwarą – pełnomocnikiem prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnością i Markiem Wysockim – ekspertem ds. dostępności. Podczas spotkania, które odbyło w Urzędzie Miasta Gdyni, zapoznali się z prezentacją na temat dostępności placówek miejskich. Następnie odwiedzili kilka miejsc w naszym mieście. Udali się m.in. do Parku Centralnego, hali Gdynia Arena i Muzeum Emigracji. Ostatniego dnia urzędnicy z Krosna pojawili się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 na Wiczlinie oraz Dom Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej.

– Mieliśmy okazję zapoznać się z doświadczeniami Gdyni w zakresie dostępności. Odwiedziliśmy różne miejsca, gdzie przyglądaliśmy się rozwiązaniom, dzięki którym wszyscy mogą swobodnie korzystać z parków czy innych przestrzeni. Byliśmy też w budynkach użyteczności publicznej, żeby podejrzeć pewne rozwiązania, które moglibyśmy zastosować w naszym mieście – dodaje Dziadosz.

Wizyta w Gdyni pozwoliła urzędnikom z Krosna zdobyć wiedzę i zapoznać się z potrzebami osób z niepełnosprawnościami.


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzed nami 25. edycja festiwalu Gdynia Classica Nova
Następny artykułMateusz Lis trafi do Premier League?